Skip to content Skip to footer

Zastosowanie krążków linowych do lin stalowych

Wiele firm i branż przemysłowych używa krążków linowych do lin stalowych. Krążek nazywany bardzo często bloczkiem lub kołem linowym znajduje zastosowanie podczas prac montażowych lub przeładunkowych. Ściśle związane ich stosowanie jest z hydrauliką siłową.

Gdzie stosuje się krążki linowe do lin stalowych?

Najczęściej można znaleźć krążki linowe w firmach, które zajmują się dźwiganiem stalowych lub betonowych części. Krążki linowe używane są także podczas wspinaczki lub w osprzęcie żeglarskim. Nie obędzie się bez nich winda ani dźwig. Czyli każda działalność, która związana jest z przenoszeniem lub montowaniem ciężkich rzeczy musi w swojej firmie posiadać koła linowe.

Posiadają one zazwyczaj rowek, który ma za zadanie chronić linę przed wypadnięciem i wyślizgnięciem się. Z racji tego, że używane są one w przemyśle ciężkim, to muszą być wykonane z masywnego materiału. Najczęściej jest to metal, żeliwo, stal nierdzewna. Ich zadaniem jest prowadzenie liny lub zmiany kierunku liny. Służą także do zachowania równowagi w układzie linowym.

Jak wybrać odpowiedni krążek linowy?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju krążki linowe do lin stalowych. Przede wszystkim należy wybrać taki krążek, który będzie spełniał swoje zadanie. Po pierwsze musi być on dostosowany do warunków, w jakich będzie używany. Ważna jest temperatura oraz to czy będzie on narażony na kontakt z wilgocią. Zazwyczaj krążki przystosowane są do pracy w różnych zakresach temperatur, ale należy dokładnie sprawdzić, czy czasem nie należy kupić innego.

Krążki linowe występują w wersji pojedynczej lub podwójnej. W zależności od modelu wyposażone są w różnego rodzaju łożyska, które także trzeba dopasować do reszty sprzętu. Mogą to być łożyska kulowe, walcowe lub ślizgowe. Oczywiście każdy krążek powinien posiadać atest i certyfikat jakości. Muszą to być przedmioty dopuszczone do użytku na terenie Polski i Unii Europejskiej. Certyfikat potwierdza bezpieczeństwo jego stosowania.

Sklep z krążkami linowymi i innymi akcesoriami

Chcąc kupić krążki należy wybrać odpowiedni sklep, który posiada produkty wysokiej jakości od producentów polskich i zagranicznych. Chodzi o to, aby mieć duży wybór i móc skompletować całe wyposażenie niezbędne do pracy. Oprócz krążków linowych w sklepie powinny znajdować się także liny stalowe, zawiesia, hali, podnośniki i inne akcesoria, które na pewno się przydadzą.

Sklep powinien oferować także pomoc w wyborze najlepszych rozwiązań. Fachowcy pracujący w sklepie znający się na swojej pracy są bardzo przydatni, szczególnie podczas robienia zakupów, z którymi można mieć problemy. A wybór odpowiednich krążków linowych, lin i akcesoriów nie jest łatwe.

Krążki linowe do lin stalowych dostępne są w ofercie Cecho.