Skip to content Skip to footer

Podział kondensatorów

Kondensatory to urządzenia, które służą do magazynowania energii. Niezbędne są zarówno w analogowych, jak i cyfrowych układach elektronicznych. Stosuje się je do taktowania, generowania i kształtowania fal, blokowania prądu stałego, sprzęgania sygnałów prądu zmiennego, filtrowania i wygładzania, a przede wszystkim do magazynowania energii.

Co to jest kondensator?

Kondensator to urządzenie elektroniczne, które przechowuje energię w wewnętrznym polu elektrycznym. Jest to podstawowy element pasywny w elektronice. Jest zbudowany z dwóch okładek przewodzących, które oddzielone są izolatorem, zwanym dielektrykiem. Może on być spolaryzowany za pomocą pola elektrycznego. Zastosowanie jest bardzo szerokie.

Rodzaje kondensatorów

Kondensatory foliowe charakteryzują się bardzo dobrą stabilnością parametrów i potrafią pracować przy wysokich napięciach. Chętnie stosuje się je w sieciowych obwodach zasilania.Innym rodzajem są kondensatory ceramiczne. Mają one najniższe odmiany elementów pojemności, natomiast oferują dobrą stabilność temperaturową, małą tolerancję pojemnościową i generują małe straty. Mogą występować w obudowach do montażu przewlekanego i powierzchniowego.Kondensatory elektrolityczne podzielić można na kondensatory aluminiowe i tantalowe. Mają one bardzo wysokie pojemności, niestety są przy tym często duże i mają niskie napięcie. Mogą występować jako elementy do montażu powierzchniowego jak i przewlekanego. Oznaczenia kondensatora elektrolitycznego różni się od oznaczeń innych typów kondensatorów z uwagi na polaryzację. Kondensatory aluminiowe są tańsze niż tantalowe, ale mają znacznie gorsze parametry i mogą szybciej się starzeć. Natomiast tantalowe są droższe, ale mają wysoką klasę.

Ładowanie i rozładowywanie kondensatora

Kondensator powinien utrzymać stan naładowania dosyć długo, pod warunkiem, ze nie zostanie podłączony do obciążenia, które czerpałoby prąd i doprowadziłoby do rozładowania kondensatora. Kondensator , nawet jeśli zostanie całkowicie odłączony od reszty układu, po pewnym czasie ulegnie rozładowaniu. Należy go wtedy podpiąć równolegle do zasilania wzmacniacza, plus do plusa, a minus do minusa. Można go naładować poprzez żarówkę, która zgaśnie, gdy będzie on naładowany.

Kondensatory aluminiowe dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.