Skip to content Skip to footer

Wszystko, co trzeba wiedzieć o tapetowaniu

Tapetą można niesamowicie ozdobić każde wnętrze. To teraz bardzo modny dodatek, dzięki któremu można szybko na nowo zaaranżować przestrzeń. Miłośnicy tapet chętnie wykorzystują je w takich pomieszczeniach, jak na przykład pokoje dziecka, sypialnie czy salony. Wbrew pozorom wcale nie trzeba wytapetować całego mieszkania. Można tapetę stosować wybiórczo, tylko na wybranych ścianach.

Jak modnie zastosować tapety we wnętrzach?

Dawniej za pomocą jednej tapety wyklejało się dosłownie całe mieszkanie. Dzisiaj ten sposób nie jest już raczej popularny. Natomiast wcale nie trzeba rezygnować z tego mocnego dodatku. Można tapetę położyć na przykład za zagłówkiem łóżka, na jednej ze ścian w sypialni. Można zastosować ją dla kontrastu na jednej ze ścian w salonie, na przykład tam, gdzie stoi kanapa. Jeżeli chodzi o modne wzory, to tutaj tak naprawdę jest ich bez liku. Współcześnie wydaje się, że najbardziej popularne są tapety nawiązujące do stylu nordyckiego. Jednak styl amerykański i Hamptons jest u nas również bardzo popularny. To tapety o wykończeniu aksamitnym, niezwykle przyjemne w dotyku, utrzymane w raczej jasnej i delikatnie perłowej kolorystyce. Pięknie wyglądają nawet w małych pomieszczeniach, ponieważ optycznie je powiększają.

Jak kłaść tapetę?

Tapetę z powodzeniem można położyć samodzielnie. W internecie jest mnóstwo porad, jak kłaść tapetę. Jeżeli natomiast posiada się jakiś bardzo drogi wzór, lepiej zastanowić się nad wynajęciem profesjonalisty. Oczywiście, jeżeli nie ma się w tym temacie większego doświadczenia. Tapety od drogich marek to tak naprawdę bardzo luksusowy dodatek do wnętrz. Gdy wydaje się nawet kilkaset złotych za rolkę tapety, podczas jej kładzenia nie powinny pojawić się żadne niedociągnięcia i błędy.

Jak prawidłowo przygotować ścianę pod tapetę?

Musi być ona perfekcyjnie równa. Oznacza to, że jeżeli wcześniej zdejmowało się na przykład starą tapetę, starą farbą, to teraz ściana musi być wygładzona. Trzeba usunąć też klej po wcześniejszych tapetach. Zatem bardzo ważny jest etapu przygotowania ściany. Jeżeli to zrobi się dobrze, podczas przyklejania nowej tapety nie będą pojawiały się żadne większe problemy. Praca pójdzie szybko i sprawnie, a efekt końcowy będzie wspaniały. Wnętrze uzyska zupełnie nowy charakter, zostanie odświeżony. Pojawią się nowe możliwości aranżacji, a to przecież zawsze pożądane. Za pomocą tapety można szybko zmienić charakter wnętrza, uzyskując efekt, który obecnie najbardziej się nam podoba.