Skip to content Skip to footer

Sokowirówki – co warto o nich wiedzieć?

Dawniej niemalże w każdym domu była przynajmniej jedna sokowirówka. Coś jednak sprawiło, że ludzie przestali używać tych sprzętów, a szkoda, bo to właśnie dzięki nim można uzupełniać codzienną dietę super odżywczymi produktami, czyli warzywnymi i owocowymi sokami. A warto pić je dosłownie każdego dnia!

Czy soki z sokowirówek są zdrowe?

Absolutnie tak. To zdecydowanie lepszy wybór od gotowych soczków z marketów, które tylko udają zdrowe, a w rzeczywistości wzbogacane są zwykle cukrem, barwnikami, aromatami i konserwantami, czyli szkodliwymi substancjami, nierzadko posądzanymi nawet o działanie nowotworowe. Sok, który miesiącami przesiaduje na sklepowej półce, traci też sporą część swoich witamin i minerałów (nawet do 50%!).

Sok wyciśnięty na świeżo w sokowirówce to już zupełnie inna bajka. Z całą pewnością jest on zdrowym napojem, bogatym w witaminy i minerały. Doskonale zastępuje on zwykłą kawę, bo również potrafi dodać energii na cały poranek.

Jak dbać o sokowirówkę?

Jeżeli sprzęt zostanie już kupiony, należy od razu nauczyć się go poprawnie używać oraz… czyścić. Klasyczne sokowirówki zazwyczaj zbudowane są zaledwie z kilku elementów. To właśnie na nich mogą osadzać się pozostałości warzyw i owoców, których oczywiście trzeba na bieżąco się pozbywać. W tym celu konieczny jest demontaż sprzętu. Każdy jego element należy myć oddzielnie.

Poszczególne części wystarczy delikatnie umyć je w rękach przy użyciu ciepłej wody i niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń. Niektóre sokowirówki są natomiast przystosowane do mycia w zmywarce. To trzeba jednak sprawdzić, zanim umyje się je w taki sposób.

A co zamiast sokowirówki?

Sokowirówka to świetne i praktyczne urządzenie, które ma jednak jeden drobny minus – nie można w niej umieszczać warzyw liściastych oraz ziół. Jeżeli więc ktoś chciałby przygotowywać zdrowe napoje i soki z dodatkiem tego rodzaju produktów, powinien pomyśleć raczej o zakupie wyciskarki. To taki nieco ulepszony odpowiednik sokowirówki.

A wyciskarki też są świetnie. Przypadną do gustu tym, którzy nie lubią się ograniczać i z tego względu pragną dodawać do swoich soków dosłownie wszystko – także i zioła, trawy, bulwy czy jeszcze inne warzywa typowo liściaste.

Sokowirówkę gastronomiczaną znajdziesz w ofercie Gastrosilesia.pl.