Skip to content Skip to footer

Właściwości zdrowotne piwa bezalkoholowego

Z roku na rok wzrasta popularność piwa bezalkoholowego. Obecnie produkują go nie tylko największe browary, ale także te regionalne. Na sklepowych półkach można znaleźć piwo bezalkoholowe o najróżniejszych smakach.

Czy piwo jest zdrowe?

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, ale pod pewnymi warunkami. Po pierwsze piwo zawiera alkohol, który zdrowiu szkodzi. Oczywiście jedno piwo nie wyrządzi większych szkód, ale pite w dużych ilościach powoduje uzależnienie od alkoholu, zmiany w mózgu, układzie nerwowym, może być przyczyną marskości wątroby. Po drugie w procesie pasteryzacji ulegają zniszczeniu witaminy i składniki naturalne zawarte w piwie.

Jeżeli chcemy więc, by piwo naprawdę było zdrowe to wybierajmy piwo bezalkoholowe niepasteryzowane. Jest ono bogate w:

• witaminy z grupy B – dobrze wpływają na układ nerwowy,
• polifenole – opóźniają proces starzenia się,
• elektrolity – nawadniają organizm,
• magnez,
• potas,
• sód,
• niacyny,
• ryboflawiny.

Piwo bezalkoholowe bezpiecznie mogą pić kierowcy, kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby zażywające antybiotyki lub sterydy. Szczególne właściwości zdrowotne mają bezalkoholowe piwa ciemne typu porter, które zawierają znacznie więcej przeciwutleniaczy zwalczających wolne rodniki.

Jak smakuje piwo bezalkoholowe?

I tu miła niespodzianka dla smakoszy złotego trunku. Piwo bezalkoholowe ma taki sam smak jak tradycyjne piwo alkoholowe. W zależności od rodzaju ma tą samą goryczkę jak alkoholowy brat. Większość browarów produkuje obecnie najpopularniejsze piwa w obu wersjach i z bardzo podobnymi etykietami.

Piwo bezalkoholowe produkowane jest z tych samych składników co piwo alkoholowe, czyli wody, słodu jęczmiennego, chmielu i drożdży. Różnica polega na procesie wytwarzania. W przypadku piwa bezalkoholowego proces fermentacji przerywany jest na wczesnym etapie. Niektóre browary odparowują alkohol z piwa po zakończeniu fermentacji.

Piwo bezalkoholowe jest mniej kaloryczne (alkohol to tzw. „puste” kalorie), ale należy pamiętać, że piwa smakowe (cytrynowe, malinowe, truskawkowe), które zawierają dodatek słodkich syropów, mają kalorii znacznie więcej.

Piwo bezalkoholowe jest bardzo dobrą alternatywą dla tych, którzy nie chcą zrezygnować ze smaku piwa, ale ze względów zdrowotnych nie chcą pić piwa alkoholowego.