Skip to content Skip to footer

Tektura falista – ciekawy materiał do pakowania i nie tylko

Tektura jest przykładem jednego z najgrubszych materiałów, który idealnie sprawdza się w wielu dziedzinach życia. Spotkać można tekturę litą jak i tekturę falistą. Zarówno ta pierwsza, jak i druga występuje w arkuszach. Jednak najwięcej zalet ma tektura falista w arkuszach i to ona jest najczęściej wykorzystywana.

Czym jest tektura falista w arkuszach?

Tego typu tektura arkusze ma w różnych, ale standardowych wymiarach. Jest to bardzo ciekawy materiał utworzony z jednej warstwy lub nawet kilku warstw materiału pofalowanego. Warstwy te są naprzemiennie sklejone ze sobą papierem płaskim. Początkowo materiał ten służył do wykładania dna kapeluszy, a dopiero potem zaczęto tworzyć z niego różnego rodzaju opakowania. Dzisiaj wielcy producenci papierów tworzą tekturę falistą w połączeniu z różnymi rodzajami papierów w tym papierami otrzymanymi w wyniku recyklingu. Z tego też powodu na rynku jest bardzo dużo rodzajów tektury.

Jakie są rodzaje tektury?

Forma tektura arkusze to najbardziej popularna postać każdego rodzaju tektury falistej. Ze względu na różnego rodzaju swój skład, tektury mamy jednowarstwowe, dwuwarstwowe, trójwarstwowe, pięciowarstwowe, a nawet siedmiowarstwowe. Użyty do produkcji rodzaj papieru oraz liczba warstw decydują o tym, jak mocna i wytrzymała jest dana tektura falista.

Posiada same zalety

Omawiany materiał posiada bardzo wiele zalet i praktycznie jest bez wad. Wśród nich wyliczyć można to, że jest to materiał uniwersalny, lekki, biodegradowalny. Takie opakowania z tektury można wielokrotnie wykorzystać, mogą one mieć różne kształty i kolory. Koszt produkcji tektury falistej każdego rodzaju jest stosunkowo niski.

Gdzie ma zastosowanie?

Tektura falista w arkuszach ma bardzo różnorodne swoje zastosowanie. Jest idealnym materiałem zabezpieczającym, robi się z niej doskonałe opakowania. Wykorzystuje się ją w czasie remontów do zabezpieczania niektórych przedmiotów lub urządzeń. Ponadto doskonale sprawdza się jako materiał do robienia z niej przeróżnych dekoracji scenicznych czy też artystycznych dzieł. Jednym słowem jest to bardzo uniwersalny materiał z przyszłością. Bowiem w niedalekim czasie to z niej może być wykonana cała masa przedmiotów użytkowych.