Niewiele osób wie, iż wiele przedmiotów codziennego użytku poddać można recyklingowi. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że z pewnością w danym artykule nie ma nic ważnego, prawda może okazać się zupełnie inna. Coraz bardziej wartościowym metalem, który pozyskuje się z recyklingu jest wolfram.
O wolframie słów kilka
Wolfram należy do pierwiastków przejściowych układu okresowego. W swojej naturalnej postacie przyjmuje srebrzystą barwę, jednak często pozyskiwany jest z domieszkami węgla, przez co jego barwa jest szara. Wolfram jest wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. Poczynając od branży motoryzacyjnej przez zbrojeniową.
Skąd pozyskać wolfram?
Naturalne pozyskiwanie wolframu generuje wiele zanieczyszczeń, dlatego nie prowadzi się takowych operacji. Zatem jak pozyskać wolfram w inny sposób? Otóż najczęściej i najbezpieczniej otrzymywać wolfram poddając recyklingowi niektóre przedmioty. Wolfram najczęściej spotkać można w lampach rentgenowskich, żarówkach, czy łożyskach. Często pozyskuje się go także z narzędzi tokarskich.
Wolfram cena i skup
Sprzedaż elementów zawierających wolfram jest niezwykle istotna. Nie tylko pozwala to zadbać o środowisko, ale także podreperować swój budżet. Źródła naturalnego wolframu są nieodnawialne, dlatego tak ważny jest proces ponownego odzyskania i wykorzystanie tego pierwiastka. Przedmioty zawierające ten metal oddawać można na specjalne złomowiska. Cena na skupie wolframu może wahać się w dość szerokim przedziale. Wszystko zależy bowiem od rynkowej wartości metalu. Ceny w skupach rozpoczynają się już od 11 zł/kg, jednak osiągać mogą nawet wartość 85 zł/kg. Najtańsze zazwyczaj są druciki i wiórki. Najwyższą wartością charakteryzują się wałki, blachy i pręty. Ostateczna kwota oszacowywana jest przez firmę skupującą złom i zależy od ilości materiału, jego stanu ogólnego oraz zawartości wolframu. Z pewnością w okolicy znajduje się złomowisko, które zajmuje się skupem złomu. Jeśli jednak nie znajdziemy takiego miejsca z łatwością można wyszukać w Internecie firmę, która zajmuje się skupem wolframu.
Wyrzucając niepotrzebne przedmioty warto zastanowić się, czy nie lepiej byłoby oddać je na złom. Decydując się na taki krok nie tylko dbamy o środowisko, ale także możemy podreperować swój budżet. Jeśli zobaczymy w swojej okolicy szyld ’Wolfram cena za kilogram’ być może warto skorzystać i przyczynić się do ochrony środowiska, stosując recykling.