Skip to content Skip to footer

Bezpieczna wycieczka szkolna – jaki środek komunikacji wybrać?

Nauczyciele często organizują wycieczki szkolne, aby przekazać uczniom wiedzę nie tylko teoretyczną, ale również praktyczną. Dlatego też cele wycieczek bywają zupełnie odmienne w zależności od nauczanego przedmiotu. Czasem jest to zwykłe wyjście do kina, a czasem górska wyprawa krajoznawcza. Łączy je jednak fakt, że koniecznym jest dojazd do miejsca docelowego.

Jaki środek lokomocji wybrać, aby wycieczka szkolna była udana?

Klasycznymi wyborami na podróż na wycieczkę szkolną są środki publicznej komunikacji. Zarówno pociąg, jak i autobusy liniowe kursują systematycznie. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze ich miejsca postoju są blisko atrakcji, które planuje się zobaczyć. Co więcej często panuje w nich ścisk – ciężko pilnować całą grupę uczniów, szczególnie, jeśli znajdują się oni w nowym miejscu lub nie mają zbyt wielu lat. Alternatywą jest wynajem autokarów na wycieczki szkolne. Dziecko w czasie podróży nie zagubi się, gdyż będzie w zamkniętym pojeździe, który poza planowymi postojami nie będzie się zatrzymywał. Co więcej autokary są bardziej komfortowe – każdy uczestnik wycieczki ma przydzielone miejsce, którego nie powinien opuszczać w czasie podróży. W przypadku gdy Wynajem autokarów na wycieczki szkolne obejmuje pojazdy z toaletą, nie ma konieczności postoju również z tego powodu. To wygodne, niezbyt drogie i komfortowe rozwiązanie.

Jak zapewnić bezpieczeństwo uczniom w czasie szkolnej wycieczki autokarem?

Przejazd autokarem jest bezpieczną formą podróży. Przede wszystkim, dlatego że pojazdy są wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Warto jednak przed wyjazdem poprosić funkcjonariusza policji o przeprowadzenie kontroli. Policjanci sprawdzą nie tylko trzeźwość kierowcy, ale również to czy jest wypoczęty oraz czy stan techniczny autokaru jest zadowalający. Wszystkie te czynniki wpływają na bezpieczeństwo podróży. Dlatego też, jeśli raz firma oferująca wynajem autokarów na wycieczki szkolne się sprawdzi, warto się jej trzymać. Można mieć pewność, że jakość świadczonych usług zachowa wysoki poziom.