Skip to content Skip to footer

Sandomierskie muzea: gdzie warto się wybrać?

Zwiedzanie Sandomierza może każdemu z nas sprawić wiele radości. Przy pięknej pogodzie warto pospacerować po uliczkach tego miasta oraz nacieszyć się pięknymi widokami na okolicę. A co robić, gdy pada deszcz? W takiej sytuacji warto wybrać się do tutejszych placówek muzealnych, pełnych cennych dzieł sztuki i wspaniałych pamiątek.

W murach królewskiego zamku

Zamek królewski to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków na terenie Sandomierza. Kto znajdzie noclegi w Sandomierzu, ten może wieczorem spacerować po mieście i cieszyć się jego pięknie podświetloną sylwetką. Każdy z nas może też zajrzeć do wnętrza tej rezydencji, służącej obecnie jako siedziba placówki muzealnej.

Jakie ekspozycje przygotowano tu z myślą o turystach? Główny nacisk w tym muzeum położono na dzieje Sandomierza. W czasie zwiedzania muzeum można lepiej poznać dzieje miasta, choć i wsi sandomierskiej poświęcono tutaj sporo uwagi. Na zamku czeka też ciekawa ekspozycja poświęcona Jarosławowi Iwaszkiewiczowi oraz tak cennemu skarbowi, jakim w rejonie Sandomierza jest krzemień pasiasty.

W podziemiach rynku – spotkania z historią i legendą

W rejonie rynku chętnie zatrzymują się turyści, gdyż łatwo tu znaleźć nocleg Sandomierz może się tu również pochwalić nie lada atrakcją. Jest nią podziemna trasa turystyczna, dzięki której każdy spragniony przygód gość może odbyć wyjątkową podróż w czasie.

W czasie spaceru po dawnych piwnicach kupieckich można zapoznać się z historią miasta, poznać jego legendy oraz dowiedzieć się sporo na temat winnic, których w okolicy Sandomierzanie brakuje.

Najcenniejsze skarby sztuki sakralnej

Dla tych, którzy korzystają z noclegów w Sandomierzu i mogą spędzić w tym mieście więcej czasu, ciekawym miejscem może się też okazać Muzeum Archidiecezjalne. Jego siedzibą jest gotycki Dom Długosza – jeden z najcenniejszych zabytków architektury na terenie miasta. Bliskość katedry i rynku sprawia, że chętnych na zwiedzenie tego muzeum nie brakuje. Co można tutaj zobaczyć?

Ciekawe zbiory rzeźb i obrazów, cenne pamiątki związane z Sandomierzem oraz pobliską katedrą oraz tak wspaniały skarb, jakim są rękawiczki królowej Jadwigi. Cała ta kolekcja robi ogromne wrażenie na zwiedzających, a muzeum uchodzi za jedną z najciekawszych placówek tego typu w kraju.

To wspaniałe i doskonale zagospodarowane miasto, w którym bez problemu znajdziemy dla siebie nocleg Sandomierz zachwyca, a dzięki coraz lepszej infrastrukturze, zaplanowanie wypoczynku na jego terenie staje się coraz łatwiejszym zadaniem.