Skip to content Skip to footer

Samodzielne wykonywanie otworów w żelbecie

Wykonywanie otworów jest standardową czynnością, gdy zachodzi konieczność kucia w ścianach celem przeprowadzenia koniecznych instalacji np. elektrycznych. Beton zbrojny (żelbet) to bardzo odporny, twardy materiał, stanowiący najlepszy wybór chcąc wybudować solidne fundamenty, lub ściany. Czy wiercenie otworów w żelbecie należy także do łatwych czynności? Czy można dokonywać jej samodzielnie?

Wiertarka – NIE! Technika diamentowa – TAK!

Chcąc skorzystać z usług profesjonalnej firmy – wiercenie w żelbecie cennik nie napawa optymizmem. Kwota wydaje się z pozoru dość wysoka, a za „wywiercenie kilku dziur” na ogół wolimy sami wykonać niezbędne prace. To duży błąd obarczony ryzykiem zniszczenia całej konstrukcji i zrujnowania wszystkich planów! Profesjonalne firmy trudniące się wierceniem otworów w żelbecie gwarantują nie tylko solidność wykonania, lecz także profesjonalny sprzęt i nowoczesne techniki. Jedną z nich jest technika diamentowa, która umożliwia dużą wydajność pracy, ogromną precyzję, a także niski poziom hałasu. Oszczędza także zmarnowanego sprzętu, nerwów i czasu. Wykonywanie otworów w betonie zbrojnym to zadanie wymagające fachowej ręki, gdyż samodzielnie można zniszczyć sprzęt – najczęściej wiertarkę i tym samym narazić się na dodatkowe koszty.

Samodzielne wiercenie otworów w żelbecie

Była już o tym mowa, lecz warto powtórzyć – absolutnie nie warto marnować sprzętu, czasu i pieniędzy. Robienie tego typu prac samodzielnie jest złym pomysłem z kilku powodów. Po pierwsze – brak profesjonalnego sprzętu. Jego zakup jest niezwykle kosztowny, a obsługa trudna. Po drugie, koszty samodzielnej pracy są dużo wyższe i z racji braku fachowego przygotowania, może to być inwestycja stracona. Po trzecie, wykonywanie otworów wymaga dobrego rozeznania konstrukcji – napotkanie na kabel lub rurę podczas wiercenia może okazać się strzałem w stopę i obciążyć dodatkową pracą. I wreszcie – wiercenie otworów w żelbecie jest niezwykle trudne. Brak fachowej wiedzy to niemal gwarantowana porażka.

Wiercenie w żelbecie – cennik

Warto rozejrzeć się za proponowanymi przez firmy kwotami, uzależnionymi głównie od ilości centymetrów przewiertu. Wahania cenowe są znaczne, a na dodatek firmy niejednokrotnie deklarują, że cena jest wyłącznie orientacyjna. Jest to oczywiście logiczne rozwiązanie, gdyż ostateczna suma uzależniona jest od indywidualnego zlecenia oraz przeprowadzonych negocjacji. Niemniej, zdecydowanie warto zawierzyć profesjonalistom, aniżeli zdawać się na własną (nie)wiedzę!