Skip to content Skip to footer

Różnice między chemią gospodarczą a chemią ekologiczną

Dlaczego warto stosować bakterie do szamba?

Bakterie do szamba wspomagają pracę żyjących już tam bakterii. Przez co pomagają im poradzić sobie z takimi problemami jak zatykanie się szambie czy ulatnianie się fetoru. Bakterie do szamba w formie tabletek czy saszetek zapobiegają powstawaniu uciążliwej woni. Przez regularne używanie tabletek bądź saszetek z bakteriami, szambo nie będzie zmniejszać swojej objętości. Osady stały zostaną upłynnione przez co szambo nie będzie z biegiem lat zarastało. Co ma miejsce bardzo często w szambach, które są w nieprawidłowy sposób oczyszczane i opróżniane. Kolejną zaletą, która przemawia za używaniem bakterii do szamba jest ograniczenie tworzenia się zatorów w przewodach kanalizacyjnych. Jest to ważna funkcja, ponieważ zatory w przewodach kanalizacyjnych mogą doprowadzić do ich zatkania i cofnięcia ścieków do domu. Ostatnią zaletą jest fakt, że stosowanie biopreparatów do szamba wstępnie oczyszcza ścieki. Przez co trafiają one do gminnych oczyszczalni już wstępnie oczyszczone.

Która chemia jest bezpieczniejsza – chemia gospodarcza czy chemia ekologiczna?

Do chemii gospodarczej można zaliczyć wszystkie proszki, płyny, kremy, żele, tabletki, które znajdziemy w domu. Zatem w każdym domu jest ich naprawdę dużo. Dlaczego mają one negatywny wpływ na środowisku, w których żyjemy? Chemia gospodarcza zawiera wiele składników, które zakłócają naturalną biodegradację. Związki, które są za to odpowiedzialne to: chlor, fosforany, środki zapachowe. Natomiast chemia ekologiczna składa się wyłącznie z surowców roślinnych i mineralnych, które wspomagają biodegradację środowiska.

Warto szukać sposobów na wszystko w naturze, ponieważ została ona tak bogato obdarzona we wszystko, że właściwe ludzie nie powinni tworzyć szkodliwych substancji do walki z zabrudzeniami. Spokojnie każde zabrudzenie można usunąć substancją, którą naturalnie można pozyskać ze środowiska. Przy tym nie szkodzimy w żaden sposób naturze i nam samym, ponieważ szkodliwe substancje zawarte w chemii gospodarczej niekiedy mogą nawet powodować nowotwory u ludzi. Także kontakt dziecka z chemią gospodarczą może wywołać alergie, choroby, uszczerbek na zdrowiu lub nawet życiu dziecka. Dlatego warto się zastanowić nad tym, czym się otaczamy w domu. Czy przypadkiem nie stanowi to bezpośredniego zagrożenia dla nas lub naszych bliskich?