Skip to content Skip to footer

Różne odmiany domowych saun

Coraz więcej osób przekonuje się do wyjątkowego działania saun i coraz więcej z nich pragnie z niego korzystać na co dzień – nie tylko od święta, przy okazji wizyty na basenie czy na siłowni. Montaż saun domowych pozwala spełnić te marzenia. Dzięki niemu to specjalistyczne pomieszczenie może stać się częścią wyposażenia zwykłego domu.

Sauny podwórkowe

W większości przypadków sauny montuje się we wnętrzach domów i mieszkań. Stają się wtedy kolejnym pomieszczeniem lub fragmentem łazienki bądź innego pokoju. Nie jest to jednak zasada. Sauny ogrodowe potrafią sprawdzić się znacznie lepiej z uwagi na swoją różnorodność, która daje niesamowite możliwości aranżacyjne i pozwala fantastycznie wtopić je w tło otoczenia.

Budynek przeznaczony na saunę nie musi być wcale duży, bo już ten składający się z czterech metrów kwadratowych pozwoli dwóm osobom na zaznanie relaksu. Warto tylko zwrócić uwagę na wysokość obiektu. Musi mieć ona przynajmniej dwa metry.

Sauny wewnętrzne

Osoby, które nie dysponują własnym ogródkiem lub nie chcą tracić miejsca na działce, muszą zdecydować się na montaż sauny wewnętrznej, co także będzie dobrym pomysłem. Może ona powstać zarówno w specjalnie przygotowanym dla niej miejscu, jak i jednym z istniejących już pomieszczeń – głównie chodzi tu o łazienkę.

Niektórzy boją się tego, że poprzez zainstalowanie sauny w domu czy mieszkaniu przeniosą z niej wilgoć do pozostałych pomieszczeń. Są to jednak obawy zupełnie bezpodstawne. Dobrze zaprojektowana i właściwie zamontowana sauna może okazać się nawet najsuchszym miejscem w całym budynku, dlatego nie ma takiej opcji, by podwyższyła ona wilgotność otoczenia.

Sauny fińskie, ziołowe i solne

Lokalizacja to jednak nie wszystko. Równie ważny jest przecież rodzaj sauny, a i to występuje wiele opcji do wyboru – przede wszystkim sauny fińskie, mokre, ziołowe oraz solne. Typ należy dostosować do własnych preferencji. Przed podjęciem decyzji warto na pewno przetestować różne opcje, by zobaczyć, jak człowiek się w nich odnajduje.

Szczególnie prozdrowotnym działaniem wykaże się sauna solna, podczas gdy ta fińska okaże się jednak bardziej uniwersalna. Krótkie opisy poszczególnych typów można znaleźć na wielu stronach. Wystarczy zainteresować się tematem.

Motaż saun oferuje firma Megiw