Wyraz “uprawnienia sepowskie” pojawia się w różnych tematach. Przeważnie jest w kontekście warunków potrzebnych do spełnienia w przebiegu rekrutacji na dane stanowisko pracy. Natomiast uprawnienia owe nie są niezbędne tylko do rozpoczęcia zatrudnia. Wiedza, jaką proponuje szkolenie sep, przyda się również na co dzień. Rzeczywiście rzecz biorąc kursy sep są typem szkoleń specjalnych, jakich odbycie nie jest niezbędne. Warunkiem uczestnictwa jest skończenie 18. roku życia i złożenie aplikacji. Nie jest niezbędna profesjonalna wiedza, ani wyższe wykształcenie. Najistotniejsze okazują się chęci oraz prywatna motywacja.
Jak otrzymać uprawnienia sepowskie?
Żeby otrzymać uprawnienia sep, należy zapisać się na krótki kurs, jaki da potrzebną wiedzę do tego, aby zdać finalny egzamin. Należałoby podkreślić, iż dane, jakie zdobywa się na takim szkoleniu, są dopasowane do dzisiejszych oczekiwań oraz zmian, jakie nastąpiły w branży elektryki. Kursy SEP organizowane są na obszarze całego kraju oraz to nie jedynie w większych miastach Polski, zatem dostęp do takich szkoleń jest relatywnie prosty. Osoby, jakie pragną dowiedzieć się, czy w ich miejscu zamieszkania odbywają się kursy SEP, mogą zobaczyć to na oficjalniej stronie Stowarzyszenia. Dobra informacja jest taka, iż szkolenia SEP dostępne są również w postaci kursów internetowych. Bez wychodzenia z domu otrzymuje się niezbędną wiedzę, natomiast jedynym warunkiem jest udanie się do placówki, żeby zdać finalny egzamin.
Kurs oraz egzamin
Kursy SEP są realizowane poprzez różne firmy szkoleniowe. Żeby otrzymać certyfikat stwierdzający umiejętności, należy złożyć wniosek o przeprowadzenie egzaminu przed komisją kwalifikacyjną i zapłacić opłatę. Obszar danych, jakie należy uwzględnić we wniosku o egzamin odnajdziesz w § 7.2 – § 7.3 rozporządzenia o SEP.Przewodniczący komisji egzaminacyjnej wskazuje osoby, jakie odnajdą się w zespole egzaminacyjnym, jaki przeprowadza egzamin. Egzamin ma postać ustną oraz kończy się wynikiem pozytywnym bądź negatywnym.Jeśli egzamin zakończył się rezultatem pozytywnym, komisja, w przeciągu 14 dni od dnia egzaminu, wydaje zaświadczenie kwalifikacyjne. Wzór tego świadectwa odnajdziesz w załączniku nr 2 do rozporządzenia.