Skip to content Skip to footer

Sposób na wycieki!

Wycieki oleju, płynu chłodniczego, czy innych eksploatacyjnych cieczy w naszym samochodzie – nigdy nie oznaczają niczego dobrego. Musimy liczyć się z kolejną wizytą u mechanika lub przy odrobinie zdolności manualnych, zaopatrzeni w uszczelniacz silikonowy możemy zająć się tym problemem sami, we własnym garażu.

Starzenie się uszczelek i zmęczenie materiału

W Polsce, zdecydowana większość samochodów to auta kilkuletnie, nierzadko kilkunastoletnie, zmęczone ciężką, codzienną eksploatacją. Nic więc dziwnego, że na podjeździe, pod domem zastaliśmy znowu tłustą plamę z oleju silnikowego. Nie jest to jednak powód do rozpaczy! Kilka, kilkanaście lat oddziaływania temperatury, zarówno niskiej, jak i bardzo wysokiej, substancji chemicznych jak oleje, czy smary, a także sam upływ czasu. To wszystko ma wbrew pozorom ogromne znaczenie. Uszczelki w podzespołach naszego auta nie mają lekkiego życia. Z wiekiem, guma, czy tworzywo, z którego taka uszczelka została wykonana – po prostu się starzeje, parcieje, pęka.

Nowa uszczelka i problem z głowy? Nie do końca…

Ktoś może sobie pomyśleć – przecież uszczelki kosztują grosze, nie można jej po prostu wymienić? Owszem, lecz to wcale nie gwarantuje, że będziemy mieli spokój, jeśli chodzi o wycieki. Po latach, nierzadko także wielu naprawach, powierzchnie styku dwóch współpracujących ze sobą części nie będą idealne. Standardowa uszczelka papierowa, czy taka wykonana z tworzywa – może nie „ułożyć” się odpowiednio na swoim miejscu. Co w takiej sytuacji można więc zrobić? Sięgnąć po uszczelniacz silikonowy, czyli popularnie zwaną masę uszczelniającą, czy po prostu silikon.

Odpowiedni dobór specjalistycznej chemii

Uszczelniacze silikonowe umożliwiają „stworzenie” naszej własnej uszczelki, w miejscu, w którym potrzebujemy. Ich konsystencja pozwala na dopasowanie każdych przylgni do siebie, nawet tych zużytych, zmęczonych eksploatacją. Wysoka odporność na temperatury, bo zazwyczaj od ekstremalnie niskich, aż do nawet kilkuset stopni, pozwalają na przysłowiowy spokojny sen, jeśli chodzi o niemiłe niespodzianki, związane z wszelkimi wyciekami. Długotrwałe działanie czynników chemicznych, jak oleje, smary, paliwo, czy inne ciecze, które są obecne w naszym samochodzie – to żadna przeszkoda dla nowoczesnych uszczelniaczy silikonowych. Bezpieczne, łatwe w aplikacji i zapewniające pewność co do szczelności po wyschnięciu, a także przede wszystkim relatywnie niska cena – to wszystko powinno zachęcić nas do wykorzystania właśnie masy uszczelniającej, czy jak kto woli – silikonu, do podobnych napraw.