Skip to content Skip to footer

Przewóz osób na przyczepie – co mówi prawo?

Wiadomo, że profesjonalny przewóz osób polega na tym, że zakłada się odpowiednią firmę, zakupuje specjalne auta oraz otrzymuje się do tego wymaganą licencję. Wyobraźmy sobie jednak sytuację, że oto na wsi polski rolnik zabiera na przyczepę ciągnika robotników, którzy będą pracować u niego w polu. Czy za taki przewóz grozi mu poważna kara?

Wożenie ludzi na przyczepie

Było kiedyś takie zdarzenie. Pewien człowiek został zatrzymany przez policję, ale nie z powodu nadmiernej prędkości czy braku świateł, tylko dlatego, że przewoził na przyczepie grupę osób. Ostatecznie sprawa ta trafiła do sądu. Tam jednak ów rolnik nie został w żaden sposób ukarany, bo uznano jego racje.

Jak to możliwe, skoro prawo o ruchu drogowym zabrania tego typu czynności? Okazuje się, że czasem możliwe są odstępstwa od twardej reguły. Wtedy sąd rezygnuje z wymierzenia kary i uniewinnia człowieka, któremu zarzucano popełnienie wykroczenie, a nawet przyznaje mu kilkaset złotych. Mało tego, może kosztami postępowania obciążyć Skarb Państwa.

Odpowiednie okoliczności

Ogólny przepis mówi, że Przewóz osób w nieprzystosowanym do tego celu ciągniku jest niedopuszczalny. Jedynie będzie to możliwe w fabrycznie, dobrze wyposażonej kabinie z dodatkowym siedziskiem. Mimo to zdarza się, że łamana jest owa reguła, o czym informuje bezpośrednio Artykuł 63 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Właśnie tam wyjaśnia się kwestie związane z przewozem osób ciężarówką albo ciągnikiem rolniczym, ale poza kabiną. Okazuje się, że będzie to możliwe, jeśli nie zapomni się przestrzegać pewnych zasad. W przypadku samochodów ciężarowych wystarczy, że będą one poruszać się z prędkością co najwyżej 50 km/h, a pasażerowie nie będą stać albo znajdować się między ładunkiem a samym kokpitem.

Przewóz osób w przyczepach

Dlaczego wspomniany rolnik został uniewinniony? Widocznie jego przyczepa była dostosowana do przewozu ludzi. Zapewne wszyscy pasażerowie trzymali się odpowiednich uchwytów. Co więcej, było ich maksymalnie pięcioro i stanowili drużyną roboczą, a ciągnik nie miał na liczniku zawrotnej prędkość (wynosiła ona mniej niż 20 km/h). Poza tym nie stali blisko przedniej ściany przyczepy.

Co ciekawe, dopuszcza się również transport osób w przyczepie kolejki turystycznej, pod warunkiem, że są tam dostępne miejsca siedzące. Można także przewozić małe dzieci, ale tylko wówczas, gdy niewielka przyczepka będzie ciągnięta przez rower.