Skip to content Skip to footer

Problemy kilkulatków

Można się zastanawiać, jakie problemy może mieć dziecko w wieku kilku lat. Nawet dzieci z bardzo zadbanych rodzin muszą zgłosić się po pomoc do psychologa dziecięcego. Takie małe dzieci również przeżywają swoje małe dramaty, które urastają do ogromnych problemów. Trzeba w porę zająć się tym kłopotem.

Pojawienie się rodzeństwa

Dla małego dziecka pojawienie się rodzeństwa to zazwyczaj ogromny szok. Do tej pory maluch miał rodziców tylko dla siebie. Nagle pojawia się w domu nowa osoba, która skupia na sobie całą uwagę rodziców i otoczenia. Trudno dziwić się, że maluch nie jest tym zachwycony.

Pojawienie się dodatkowego małego członka rodziny może wygenerować szereg problemów emocjonalnych dla starszego dziecka. Mogą wtedy pojawić się problemy w przedszkolu. Może wydawać się, że starsze dziecko cofa się w rozwoju. Nagle chce robić wszystko to co niemowlak. Potrzeba wtedy wiele cierpliwości. Może też pomóc psycholog dziecięcy na Śląsku. On wskaże, co należy robić.

Problemy w przedszkolu

Małe dzieci mogą przeżywać sporo problemów w przedszkolu. Nie zawsze ktoś intencjonalnie będzie chciał je skrzywdzić. Dzieci jednak są różne. Mają różne osobowości. Niektóre dzieci bardzo łatwo wpadają w syndrom ofiary. Nie reagują, kiedy ktoś je odrzuca, odpycha. Taka sytuacja wymaga dobrego podejścia ze strony opiekunów, a także rodziców. Psycholog dziecięcy na Śląsku również może wskazać określone rozwiązania.

Nauczycielki w przedszkolu mają oczywiście przygotowanie pedagogiczne i powinny radzić sobie w trudnych sytuacjach. Psychologia dziecka nie powinna być im obca. Kiedy jednak problem jest bardzo poważny, musi wkroczyć psycholog. Ta osoba jest profesjonalnie przygotowana do oceny sytuacji i przygotowania rozwiązania.

Moczenie nocne

Czasami starsze dziecko nadal moczy się w nocy. Jest to trudna sytuacja zarówno dla dziecka jak i dla całej rodziny. Czasami trudno zachować spokój kiedy mija wiele miesięcy, a dziecko wciąż w nocy sika do łóżka. Warto wtedy zasięgnąć porady psychologa dziecięcego. Może on wskazać możliwe przyczyny tej sytuacji.

Dobrze kiedy dziecku przyjrzy się profesjonalista. Rodzice są zaangażowani emocjonalnie w całą sytuację. Nie potrafią więc ocenić jej obiektywnie. Być może okaże się, że maluch przeżywa tylko niewielkie trudności. Ale może też okazać się, że potrzeba profesjonalnej terapii bo zdarzyło się coś złego. Warto więc poddać się profesjonalnemu osądowi.