Skip to content Skip to footer

Pakowaczka próżniowa – jaką wybrać? Rodzaje, funkcje i ceny

Przechowywanie produktów spożywczych bez dostępu powietrza pozwala na wydłużenie ich trwałości. W tym celu używane są pakowaczki próżniowe – jak wybrać odpowiedni model?

Pakowanie próżniowe – dlaczego warto?

Technika pakowania próżniowego związana jest z wieloma korzyściami. Właśnie dlatego jest ona używana bardzo często w przemyśle spożywczym, w obiektach gastronomicznych, a także w domowych kuchniach.

Za pomocą pakowania próżniowego można:

– Zachować świeży aromat i smak produktów,
– Zapobiec rozwijaniu się bakterii gnilnych w żywności,
– Wydłużyć czas przechowywania produktów spożywczych,
– Unikać marnotrawstwa jedzenia,
– Marynować produkty lub pakować je do sous-vide,
– Łatwo porcjować żywność.

Rodzaje pakowaczek próżniowych

W sprzedaży można znaleźć różne typy sprzętów jak pakowaczka próżniowa. Najczęściej używane są ich dwa rodzaje – pakowarki listwowe, określane także jako zgrzewarki, a także pakowarki komorowe.

Pakowarki listwowe mają kompaktowe wymiary i wyposażone są w listwę zgrzewającą, która po odessaniu powietrza z wnętrza worka foliowego umożliwia zamknięcie opakowania. Mogą mieć też wężyk do odsysania powietrza z pojemników.

Z kolei pakowarki komorowe to już większe modele, które cechują się wysoką wydajnością pracy. Taka pakowaczka próżniowa wyposażona jest w komorę z pompą próżniową. Po umieszczeniu w środku worka z żywnością dokładnie odsysa z niego powietrze i zgrzewa opakowanie.

Jaką pakowarkę próżniową wybrać?

Do użytku domowego najczęściej wybierana jest zgrzewarka – pakowarka listwowa. Jest mała, efektywna, ma niską cenę. Doskonale sprawdzi się ona także w małej gastronomii czy w mniejszych zakładach produkcyjnych.

Z kolei w większych zakładach spożywczych oraz w dużych firmach gastronomicznych najczęściej używane są pakowaczki próżniowe komorowe. Są one znacznie bardziej wydajne, pracują na bazie tańszych folii, a także pozwalają na dokładną kontrolę parametrów pakowania.

Pakowarka próżniowa – ile kosztuje?

Urządzenie przeznaczone do domowego użytku to wydatek około 100-300 złotych, natomiast za profesjonalną pakowaczkę gastronomiczną należy zapłacić od około 800 złotych do nawet 4000 złotych w przypadku modeli komorowych.

Do ceny urządzenia należy także doliczyć koszt związany z zakupem worków foliowych do pakowania. Ich cena wynosi od około 20 złotych do nawet ponad 150 złotych za 100 sztuk zależnie od typu oraz wielkości.

Pakowaczki próżniowe dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.