Skip to content Skip to footer

Palety EPAL – najpopularniejsze nośniki na świecie

EPAL czyli the European Pallet Association to towarzystwo, które powstało 1991 roku i jego najważniejszym zadaniem jest czuwanie nad produkcją palet, które są najpopularniejszą na świecie platformą służącą magazynowaniu i transportowaniu różnego rodzaju produktów.

Ważna rola palety EPAL

Te popularne nośniki to przede wszystkim ułatwienie dla procesów logistycznych, a także lepsze zabezpieczenie dla znajdujących się na nich artykułów. Jest wytrzymałą i stabilną podstawą, która ma również ściśle określoną wytrzymałość. Jako że wykorzystywane są powszechnie na całym świecie, muszą charakteryzować się takimi samymi parametrami, tylko wtedy będą mogły być obsługiwane przez maszyny i urządzenia biorące udział w przeładunkach towarów, a w tym także będą kompatybilne z innymi nośnikami. Produkcja palet Epal jest więc ściśle nadzorowana i nie mogą tam zachodzić żadne nieścisłości. Dzięki temu wyprodukowane nośniki są gwarancją wysokiej jakości.

Produkcja palet EPAL – czego trzeba przestrzegać?

Niezbędne jest przede wszystkim przestrzeganie europejskich norm, które określają to, ile paleta ma ważyć i jakie wymiary mają posiadać poszczególne komponenty oraz w ostateczności również sama platforma. Ważny jest również materiał, z jakiego zostanie wykonana. Są to ściśle określone gatunki drzew, a do tego drzewo musi być odpowiednio przygotowane do tego celu. To samo dotyczy elementów łączących jak wkręty i gwoździe. Tego rodzaju palety dostępne są w kilku najbardziej popularnych wymiarach, które odpowiadają również określonemu przeznaczeniu. Każda z nich posiada odpowiednie oznaczenie, które jest gwarancją jakości danej platformy.

Produkcja palet EPAL w Polsce

EPAL Polska to producenci, którzy posiadają specjalne certyfikaty, które przede wszystkim zezwalają im na wytwarzanie tego rodzaju nośników. Firma, która nie posiada tego rodzaju zaświadczeń nie może produkować palet oznaczonych symbolem EPAL i tym samym jej produkty nie spełniają określonych norm względem wszystkich parametrów. Co istotne, również konserwację oraz naprawy palet mogą odbywać się tylko przez firmy certyfikowane. Platforma, która została naprawiona przez inną firmę, traci miano palety EPAL. EPAL Polska jest więc gwarancją jakości każdej palety oznaczonej tym symbolem.