Skip to content Skip to footer

O pracy w charakterze opiekunki do dziecka

Jednym z zawodów, który w ostatnich latach mocno się profesjonalizuje, jest opiekunka do dziecka. Od osób, które wykonują tę pracę oczekuje się coraz więcej. Rodzice dzieci, dla których ważne jest znalezienie kogoś, kto nie tylko pobawi się z maluchami, ale będzie miał aktywną rolę w kształtowaniu ich charakteru, wiedzy, szukają osób z wykształceniem, a nie tylko podejściem do dzieci.

Współczesne opiekunki do dzieci

To dobrze, że zawód opiekunki do dzieci staje się coraz bardziej prestiżowy. Najmłodsi członkowie rodziny muszą być przecież oddani dosłownie w ręce kogoś, kto zapewni im jak najbardziej jakościowy czas podczas nieobecności rodziców. Dlatego też współczesne opiekunki to często osoby po studiach z pedagogiki, psychologii, które mają ukończone różne kursy, często też te związane z udzielaniem pierwszej pomocy dzieciom.

Ważne jest nie tylko podejście do dzieci, ale też konkretna wiedza i umiejętności. Dotyczy to w szczególności opiekunek do dzieci starszych, które na przykład realizują edukację przedszkolną w domu. Profesjonalna opiekunka może maluchy uczyć języka angielskiego, innych języków obcych, organizować zajęcia rozwijające wiele różnych innych umiejętności. Kolejna sprawa to opiekunki, które zajmują się dziećmi ze specjalnymi potrzebami.

Ile zarabia opiekunka do dziecka?

W ostatnich latach u coraz większej liczby dzieci diagnozuje się między innymi zaburzenia ze spektrum autyzmu. Te maluchy często mają wsparcie i pomoc profesjonalistów w domu. Ile zarabia opiekunka do dziecka, jeżeli zajmuje się właśnie maluchem z autyzmem lub zespołem Aspergera? Zdecydowanie więcej, niż ktoś, kto opiekuje się dziećmi w pełni zdrowymi. W tym przypadku zarobki to często nawet kilka tysięcy zł netto, szczególnie w dużych miastach. Warto zatem cenić nie tylko swoją wiedzę, ale też czas poświęcany na pracę. Opiekunka do dzieci zdecydowanie może dobrze zarabiać, chociaż sporo zależy od tego, w której części kraju wykonuje pracę.

Jak kształtują się zarobki opiekunek?

Jedno jest pewne. Odeszły czasy, kiedy to opiekunką mogła być sąsiadka z bloku, która kiedyś wychowała też swoje dzieci. Osoby oferujące usługi w charakterze opiekunki to dzisiaj profesjonaliści. Jeżeli ma się trudności z wycenieniem swojej pracy, warto dowiedzieć się, jak kształtują się zarobki w mieście lub w okolicy. Dzięki temu łatwiej będzie zaproponować kwotę, która spotka się z pozytywnym odbiorem pracodawcy.