Skip to content Skip to footer

Opiekunka do osoby starszej – 3 cechy, jakie warto wziąć pod uwagę podczas jej zatrudniania

W Polsce z roku na rok wzrasta liczba osób starszych i schorowanych, które mieszkają samotnie. W sytuacji, kiedy nie mogą samodzielnie poradzić sobie z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak np. sprzątanie, gotowanie itp. konieczne jest zatrudnienie opiekunki. Rodziny najczęściej zastanawiają się, czy lepiej zatrudnić opiekunkę z agencji czy osobę z polecenia lub ogłoszenia. Oto zalety i wady każdego z tych rozwiązań.

Opiekunka z agencji – wydatek wart swojej ceny?

Opiekunka do osoby starszej zatrudniona w agencji to przede wszystkim pewność dla bliskich, że zatrudniamy profesjonalną opiekę. W praktyce zyskujemy, zatem pewność, że taka opiekunka nie tylko pomoże w codziennych czynnościach takich jak np. sprzątanie lub robienie zakupów, ale będzie też wiedziała jak zareagować w nagłych sytuacjach, np. podczas pogorszenia się stanu zdrowia itp. W trakcie szukania pracowników agencje posiadają szereg norm, jakie musi spełnić przyszła opiekunka. Wśród nich jest m.in. zaświadczenie o niekaralności, dzięki czemu przyszli wynajmujący mają pewność, że nie trafią na osobę nieuczciwą i z niejasną przeszłością. To komfort i spokój, za który jednak trzeba zapłacić. Minusem wynajęcia profesjonalnej opiekunki jest cena – znacznie wyższa niż wtedy, kiedy szukamy opiekunki wśród znajomych lub z ogłoszenia w prasie. Opiekunka do osoby starszej to wydatek rzędu od 15 do 30 złotych za godzinę opieki. Jest to średnio o połowę więcej niż zapłacilibyśmy osobie prywatnej. Wiele zależy też od tego na ile godzin wynajmujemy opiekunkę. Jeśli ma to być pełna opieka dzienna i nocna wraz z zamieszkaniem to jest to koszt od około 3 tysięcy złotych miesięcznie i więcej. Wiele zależy od konkretnego regionu Polski i wielkości miasta – w dużych miastach ceny są znacznie większe niż np. na wsi.

Opiekunka z polecenia – zalety i wady takiego rozwiązania

Kiedy posiadamy ograniczony budżet domowy to rozwiązaniem jest zatrudnienie opiekunki z polecenia. Dobrze, jeśli jest to osoba, którą znamy od dawna i która już wcześniej pomagała osobom starszym w codziennych czynnościach. Na ogół nie posiada ona wiedzy specjalistycznej i nie pomoże np. w rehabilitacji, ale jeśli starsza krewna jest samodzielna i wymaga pomocy w zakresie np. dojechania do sklepu lub lekarza to taka forma wsparcia jest wystarczająca. Jeśli nie mamy znajomej osoby, którą możemy poprosić o opiekę to można skorzystać z ogłoszenia w gazecie, gdzie wiele osób szuka pracy jako opiekunka do osoby starszej. Nie zawsze, jednak mamy pewność, że trafimy na uczciwą i odpowiednią osobę.