Skip to content Skip to footer

Czy zakup domku nad jeziorem będzie dobrą inwestycją?

Inwestycje w nieruchomości zwykle kojarzą nam się z zakupem domu, mieszkania czy nawet całej kamienicy, jeśli dysponujemy tak dużym budżetem. Takie inwestycje szybko się zwracają i zaczynają przynosić zyski. Ale co z domkami letniskowymi? Czy domki letniskowe opłaca się inwestować?

Kiedy domki letniskowe przynoszą zyski?

Domek nad jeziorem czy morzem może przynosić zyski. Trzeba jednak pamiętać, że najlepiej będzie, jeśli domek będzie odpowiednio przystosowany. Tak, by można było z niego korzystać przez cały rok. Taka renowacja może mocno nadszarpnąć nasz budżet, dlatego warto już na początku wziąć pod uwagę ilość prac, jakich wymagać będzie taki domek.

Domki nad jeziorem są chętnie odwiedzane przez turystów głównie latem. W tym okresie będzie trzeba udostępnić obiekt letnikom. Wtedy domek na siebie zarobi i zacznie przynosić oczekiwane zyski.

Jak wyposażyć domek letniskowy i ile to może kosztować?

Domek nad jeziorem można wyposażyć na dwa sposoby. Najtaniej jak się da lub bardzo ekskluzywnie, co podniesie cenę za wynajem. Inwestując w domek letniskowy, warto wziąć pod uwagę, że tego typu nieruchomości co roku wymagają odświeżenia, a nawet kompletnego remont. Domki nad jeziorem odwiedzane są przez wiele osób, co potęguje ryzyko wystąpienia zniszczeń.

Jeżeli chcemy kupić domek nad jeziorem na kredyt, pamiętajmy, że trzeba go będzie spłacać z zysków, jakie on przyniesie. W takiej sytuacji o godziwym zysku możemy zapomnieć. W gorszych latach może być tak, że będziemy wychodzić jedynie na zero. Taka inwestycja zwraca się tylko w perspektywie długofalowej, dlatego jest bardziej odpowiednia dla osób zamożnych.

Zakup domku letniskowego to koszt około 40 tysięcy za sam domek. Do tego dochodzą koszty działki, jeśli jej nie posiadamy. Do kosztorysu warto też dodać koszty remontu, który przystosuje domek do użytku całorocznego. Nie zapominajmy też o regularnych remontach. Kiedy to wszystko podliczymy, może okazać się, że nie opłaca się kupować domku na kredyt, bo zyski, jakie on przyniesie, będą zbyt małe, by go utrzymać.

Zakup domku letniskowego może być trafioną inwestycją. Jeśli kupimy go za gotówkę i będziemy wynajmować go latem, możemy się spodziewać, że wyłożone pieniądze się zwrócą. Kupując domek na kredyt, trzeba jednak uważać i wszystko dokładnie policzyć. W tej sytuacji domek zacznie zarabiać dużo później i prawdopodobnie przez długi czas nie zarejestrujemy znacznych zysków. Domek nad jeziorem może być świetną inwestycją, ale może też być dużą pomyłką, jeśli nie rozplanujemy dobrze naszego budżetu.