Skip to content Skip to footer

Opieka nad osobami starszymi

Opieka nad osobami starszymi nie jest prosta, wymaga pewnej dozy cierpliwości, taktu i odpowiedzialności. Nie każdy ma psychologiczne predyspozycje do wykonywania tego typu zajęcia. Opiekując się osobami starszymi musimy posiadać trochę wiedzy, głównie z dziedziny psychologii, dietetyki i medycyny, a także zwykłej, ludzkiej życzliwości.

Czy starsi ludzie są jak dzieci?

Opieka nad osobami starszymi porównywana jest do opieki nad małymi dziećmi. Czy słusznie? Pod pewnymi względami zajmowanie się osobą starszą może być nawet trudniejsze niż zajmowanie się małym dzieckiem. Jednak oba te zajęcia mają też pewne punkty wspólne. Przede wszystkim trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Osoba starsza wymaga niekiedy nieustannej opieki, bo nawet najprostsze, codzienne czynności sprawiają jej trudność. Dlatego zajmując się starszą osobą powinniśmy poświęcić się temu zajęciu całkowicie. Czasami chwila nieuwagi wystarczy, aby doszło do nieszczęścia.

Okaż trochę serca!

Zajmowanie się osobami starszymi wymaga umiejętności wczucia się w ich życiową sytuację i zrozumienia problemów z jakimi oni się zmagają każdego dnia. Nie jest to takie proste dla młodej i zdrowej osoby. Choroby, z którymi zmagają się starsze osoby utrudniają im codzienne funkcjonowanie, a my powinniśmy trochę poczytać na temat problemów zdrowotnych z jakimi zmagają się nasi podopieczni.

Starsi ludzi często czują się samotni i potrzebują z kimś porozmawiać o swoich teraźniejszych troskach, bądź powspominać stare, dobre czasy. Czasami dzięki rozmowom ze starszymi osobami możemy się wiele dowiedzieć lub nauczyć się czegoś nowego. Warto korzystać z bogatego doświadczenia starszej osoby.

Dobra organizacja to zawsze podstawa!

Opieka nad osobami starszymi to bardzo odpowiedzialne zadanie, dlatego osoby z natury roztrzepane i zapominalskie mogą mieć z tym pewien problem. Należy pamiętać o wielu sprawach na przykład o tym jakie leki podać o określonej godzinie, jak odpowiednio skomponować dietę dla seniora, dobrze też ukończyć kurs pierwszej pomocy – czasami może to uratować komuś życie.

Trzeba też dbać o porządek w mieszkaniu starszej i dobrą atmosferę. Brud i kurz na pewno nie są korzystne dla nikogo, a nieprzyjemne zachowanie jest niedopuszczalne nawet wobec osób, które same nie są zbyt miłe.

Osoby starsze mają różne charaktery, podobnie jak osoby młodsze. Zajmowanie się starszą osobą wymaga dostosowania się do jej oczekiwań, choć oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. Starsi ludzie mają swoje przyzwyczajenia, powinniśmy to uszanować.