Skip to content Skip to footer

Naturalne pudry – godne polecenia

W sprzedaży znaleźć można bardzo różne rodzaje pudrów. Zwykle są to elegancko zapakowane i nieraz nawet pięknie pachnące preparaty, dostarczane przez renomowane marki. Tak naprawdę jednak znacznie lepsze są naturalne warianty – puder mineralny, ryżowy, bambusowy, bananowy czy jedwabny. Czym charakteryzują się te kosmetyki?

Jakość znana od wieków

Najważniejszą zaletą wymienionych pudrów naturalnych jest ich naturalność – oczywiście jeśli wybierze się odpowiednie produkty, nieraz bowiem producenci „zanieczyszczają” je różnego rodzaju sztucznymi dodatkami. Takich kosmetyków lepiej jest unikać.

Naturalne pudry nie tylko nie szkodzą planecie, ale też są bezpieczne dla skóry. Nie podrażniają jej, nie powodują uczuleń (na przykład przez substancje zapachowe czy barwniki), a także nie zatykają porów, co jest szczególnie ważne przy skłonności do występowania niedoskonałości cery.

Każdy z wymienionych rodzajów posiada też silne właściwości matujące i pochłaniania sebum. Te ostatnie cechy powodują, że puder ryżowy i inne naturalne są szczególnie często polecane osobom z cerą tłustą i mieszaną, w przypadku których nadmiar sebum odpowiada za powstawanie zaskórników i wyprysków.

Specyficzne działanie

Puder ryżowy, bambusowy, bananowy czy mineralny różnią się od siebie pochodzeniem, kolorem i pewnymi niuansami jeśli chodzi o działanie, jednak wiele cech jest zbieżnych. Jest to między innymi fakt, że mają naturalne kolory. W przypadku pudru ryżowego i bambusowego jest to kolor biały. Puder bananowy jest żółtawy, mineralny – brązowawy lub różowawy, a jedwabny – perłowy, połyskujący.

To oznacza, że mogą nieznacznie barwić cerę, zwłaszcza bielić (bananowy nieraz nadaje jej żółtawy odcień, co często jest pożądane, gdyż wygląda jak opalenizna). Puder jedwabny zaś mocno rozświetla, co zwykle jest bardzo pożądane, ale na przykład w przypadku cery dojrzałej może podkreślać zmarszczki.

Jak stosować?

Zaletą takich pudrów jest też dwojaka możliwość ich stosowania. Można używać ich jako bazy pod makijaż, która doskonale wchłania nadmiar sebum i matowi na wiele godzin. Zapobiega to błyszczeniu się cery, a także przedłuża trwałość makijażu.

Podobny efekt zapewni wykończenie makijażu naturalnym pudrem, jednak w takim przypadku trzeba pamiętać o możliwości zabarwienia skóry.

Duże znaczenie ma też sposób nakładania pudru. Najlepiej spisze się gąbeczka, którą przed użyciem należy zwilżyć i nasypać na nią puder (nie można mokrej gąbki włożyć do pudru!).

Puder ryżowy dostępne są w ofercie Kosmetykizameryki.pl