Skip to content Skip to footer

Grenadyna czyli syrop z granatów – zastosowanie

Czy kolor ma wpływ na atrakcyjność drinków, napojów i koktajlów? O to najlepiej zapytać dzieci, które czerwoną oranżadę uważają za najbardziej atrakcyjną, a także dorosłych, którzy kolorowe drinki szczególnie sobie upodobali jak na przykład kultową Tequilę Sunrise.

Im bardziej kolorowo, tym weselej i przyjemniej.

Główny składnik kultowych drinków

Najpopularniejszym dodatkiem do drinków i koktajlów jest syrop cukrowy, a zaraz po nim miejsce zajmuje grenadyna. W przeciwieństwie do syropu cukrowego ma ona piękny czerwony kolor, który zawdzięcza owocom wykorzystanym do jej sporządzenia. A to oczywiście granaty. Oryginalna składa się z cukru oraz soku z tych owoców. I nic tutaj właściwie więcej nie potrzeba.

Grenadyna dostępna w sklepach często ma nieco inny skład. Podobieństwo jej smaku do wiśni czy malin sprawia, że to często te owoce są składnikiem syropu. Mogą tam również znaleźć się porzeczki czy truskawki. Zdarzają się również produkty, które zawierają duże ilości sztucznych komponentów jak barwniki czy inne polepszacze smaku. Warto więc dobrze czytać etykiety.

Jak przyrządzić kolorowe drinki

Syrop z owocu granatu nadaje drinkom i koktajlom piękny, czerwony kolor, który może się stopniowo w szklance różnić intensywnością. Mało tego, jeśli doda się jeszcze komponenty w innych kolorach, to można uzyskać wyjątkowe efekty wizualne, które polegają na stopniowym i warstwowym układaniu się barw o różnym nasyceniu.

Jak sporządzić takie drinki? To oczywiście najlepiej wiedzą zawodowi barmani, ale nie jest tajemnicą, że wpływ mają na to nie tylko składniki, ale również techniki sporządzania tego rodzaju drinków, w tym między innymi sposób wlewania poszczególnych składników. Grenadyna jest bardzo gęsta i to ona głównie wędruje na sam spód szklanki czy kieliszka.

Kolorowe i orzeźwiające napoje gazowane

Słodko-kwaskowy smak grenadyny sprawia, że dodaje się ją również do kolorowych, gazowanych napojów. Świetnie chłodzi, dobrze smakuje i ładnie wygląda. Wykorzystywana jest także do innych rodzajów deserów i koktajlów.

Granat to owoc o szczególnych właściwościach zdrowotnych, dlatego ten szczególny syrop bywa również dodawany do herbaty. Jest to szczególnie popularne na południu Europy.

Grenadyna dostępna jest w ofercie Gastrosilesia.pl.