Skip to content Skip to footer

Kwalifikacje w zatrudnieniu

Co zrobić, jeśli nie możemy znaleźć pracy? Odpowiedź jest prosta: „podnieść swoje kwalifikacje”. Innym pytaniem jest, w jakim kierunku powinniśmy kwalifikacje podnosić. Na rynku pracy obecnie występuje zapotrzebowanie na pracowników, w szczególności posiadających dwa rodzaje uprawnień:

– uprawnienia do prowadzenia wózków jezdniowych,
– uprawnienia G1 elektroenergetyczne.

Wózki widłowe

Jeśli zdecydujemy się na wyrobienie sobie uprawnień do prowadzenia wózków jezdniowych, musimy przystąpić do kursu, a następnie do egzaminu przed egzaminatorem Urzędu Dozoru technicznego. Po zdanym egzaminie możemy szukać śmiało pracy, oczywiście, jeśli nie ma co do tego przeciwwskazań zdrowotnych (psychotesty).

Jeżeli uda nam się zdobyć uprawnienia do obsługi wózków jezdniowych, możemy szukać pracy w bardzo wielu branżach. Osoby o naszych kwalifikacjach, potrzebne są między innymi w przemyśle, w szeroko rozumianej logistyce, na budowach, w sklepach i właściwie wszędzie gdzie prowadzona jest mniejsza lub większa działalność, związana ruchem ładunku.

Uprawnienia elektroenergetyczne

Uprawnienia SEP G1 elektroenergetyczne, są drugą kategorią uprawnień, które mogą pomóc nam znaleźć zatrudnienie. Uprawnienia SEP dzielimy na trzy rodzaje uprawnień:
– uprawnienia SEP G1,
– uprawnienia SEP G2,
– uprawnienia SEP G3.Uprawnienia G1 upoważniają nas do obsługi i eksploatacji sieci elektroenergetycznych. Uprawnienia G2 uprawniają nas do obsługi i eksploatacji sieci ciepłowniczych, uprawnienia SEP G3 uprawniają nas do obsługi i eksploatacji linii gazowych.

Jakie uprawnienia SEP są najwartościowsze?

Ponieważ linii energetycznych mamy najwięcej, najlepiej jest w pierwszej kolejności inwestować w uprawnienia g1. Najwięcej mamy również linii w zakresie do 1kV, więc również najlepiej jest wyrabiać uprawnienia elektryczne do 1kv. Dzięki tego typu uprawnieniom mamy naprawdę szerokie pole do popisu.

Jedną z najciekawszych opcji, jest założenie własnej działalności gospodarczej, która polega na usługach elektromonterskich. Dzięki temu, że mamy uprawnienia elektryczne do 1kv, nasze usługi elektromonterskie mogą obejmować zarówno proste naprawy, jak i pełne projektowanie i wykonawstwo sieci elektrycznych do wspomnianego zakresu 1kV, czyli w większości zakładów przemysłowych i niemal każdym domu.