Skip to content Skip to footer

Jakie zastosowanie ma rurka Prandtla?

Profesjonalna rurka Prandtla ma bardzo szeroka zastosowanie, dlatego też wykorzystywana jest ona nie tylko do pomiarów ciągu kominowego. Osoby, które chcą znacząco poszerzyć funkcjonalność tradycyjnych manometrów powinny jak najszybciej zapoznać się właśnie z tego typu urządzeniami.

Precyzyjne pomiar dla wymagających

Rurki Prandtla umożliwiają nie tylko mierzenie ciśnienia statycznego, ale również istnieje możliwość dokonania pomiaru ciśnienia z przodu. Jeżeli odpowiednie rurki Prandtla połączy się z powyżej wymienionymi manometrami, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać pomiaru ciśnienia dynamicznego.

Rurka Prandtla wykorzystywana jest w dzisiejszych czasach do pomiaru w naturze, jak i również w laboratoriach. W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się miniaturowe ruski Prandtla, dzięki którym można dokonać pomiaru prędkości powietrza w kanałach wentylacyjnych.

Budowa – co trzeba wiedzieć?

Statyczna rurka Prandtla zbudowana jest z dwóch osadzonych w sobie rurek. Pierwsza rurka wewnętrzna rurka służy jedynie do badania ciśnienia całkowitego płynu. Zewnętrza rurka wykorzystywana jest z kolei do badania ciśnienia statycznego.

Opisywana rurka skonstruowana została przez Henry’ego Darcy i Ludwiga Prandtla. Warto wspomnieć również o tym, że jest ona unowocześnioną wersją rurki Pitota, którą z kolei opracował francuski inżynier Henri Pitota.

Rurka Prandtla za pomocą otworku na półkulistym nosku umożliwia mierzenie ciśnienia całkowitego. Jeżeli chodzi o drugi otwór w powierzchni bocznej, to służy on do mierzenia ciśnienia statycznego.

O czym należy pamiętać?

Aby pomiar był dokładny należy głowicę rurki ustawić równolegle do kierunku przepływu cieczy lub gazu. Niewielkie odchylenie rurki od kierunku przepływu (o kącie 14 stopni) spowoduje tylko niewielki błąd pomiaru (rzędu 1,5%).

Różnice ciśnienia, które uzyskuje się przy zastosowaniu rurek spiętrzających są bardzo niewielkie, dlatego też do pomiarów najczęściej używa się mikromanometrów różnicowych. W zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji można wybrać mikromanometry przenośne lub stacjonarne. Dużym atutem opisywanych rurek jest również to, że są one bardzo łatwe w montażu i demontażu.

Rurki prandtla dostępne są w ofercie Pascal s.c..