Skip to content Skip to footer

Jak znaleźć idealną opiekunkę do dziecka?

Małe dzieci potrzebują szczególnej opieki, ale nie zawsze rodzice mogą z nimi być przez całą dobę. Ktoś musi zarobić pieniądze na ich utrzymanie. Rozwiązaniem jest znalezieniem niani dla swojej pociechy. Ofert jest wiele, ale jak znaleźć idealną opiekunką do dziecka? Oto jest pytanie!

Idealna opiekunka do dziecka, czyli jaka?

Wiele rodziców zastanawia się nad wynajęciem niani dla swojego dziecka, ale nie wie się tym, komu ma powierzyć to ważne zadanie. Na rynku pracy jest wiele ofert od ogłaszających się opiekunek. Jak więc wybrać tą idealną, z usług których będziemy zadowoleni? Pamiętajmy o tym, że ta osoba będzie z pociechą podczas najważniejszych lat jej życia i będzie miała wpływ na jej rozwój. Wybór niani powinien być wobec tego bardzo dobrze przemyślany.

Idealna opiekunka do dziecka powinna być osobą pogodna, z uśmiechem na twarzy, uczciwą i pełną życia. Musi też być stanowcza, schludna i kulturalna. Nie powinna palić. Należy zapytać ją, jakie ma podejście do dzieci i sprawdzić, jak zachowałaby się w różnych sytuacjach. Ważne jest to, aby przyszła niania potrafiła udzielić w razie czego pierwszej pomocy dziecku. Opiekunka powinna lubić czytać i dobrze się wysławiać.

Czas na spotkanie z potencjalną nianią

Jeśli już znajdziemy ciekawe ogłoszenie i umówimy się na spotkanie z nianią, trzeba się odpowiednio do tego przygotować. Najlepiej jest zaprosić ją w porze, kiedy nasza pociecha nie śpi. Dzięki temu zobaczymy, jak zareaguje na nową osobę i jak idealna opiekunka do dziecka zachowa się względem niego. Starsze dzieci powinny wziąć udział w spotkaniu i wyrazić opinię na temat kandydatki.

Podczas spotkania z opiekunką do dziecka najlepiej jest wspomóc się opinią przyjaciółki czy męża. Warto wcześniej sporządzić listę z pytaniami, które chcemy zadać niani i robić notatki. Można tez poprosić o następne spotkanie w domu kandydatki, aby lepiej ja poznać.

Co należy do obowiązków niani?

Opieka nad dzieckiem brzmi zbyt ogólnikowo. Decydując się na współpracę z nianią, trzeba z góry jasno określić to, co będzie się zaliczało do jej obowiązków. Jeśli pociecha jest mała i większość czasu spędza w łóżeczku, można poprosić o pomoc w domowych czynnościach typu prasowanie, gotowanie i sprzątanie.

Przy starszych dzieciach opiekunka powinna angażować się w zabawę z nimi. Do jej zadań zaliczyć można czytanie książek, prowadzenie rozmów, spacerowanie. Chodzi tutaj o czynności sprzyjające prawidłowemu rozwojowi podopiecznego. Do tego dochodzi uprzątnięcie zabawek. Czasami nianie też proszone są o zrobienie obiadu czy prania.