Skip to content Skip to footer

Jak wybrać żyrandol do pokoju?

Wiele osób przy wyborze oświetlenia decyduje się na zastosowanie żyrandoli. Nic dziwnego, bowiem często stanowią one wyjątkową dekorację danego pomieszczenia. Ponadto, należą do przedmiotów użytkowych. Wybór żyrandola nie powinien być więc przypadkowy. Na co warto zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Żyrandole pokojowe

Odpowiednie oświetlenie wpływa nie tylko na atmosferę panującą w danym pokoju, ale również sprzyja odpoczynkowi, jak i rozmowie. Przytulny pokój osiąga się za pomocą zamontowania różnych źródeł świata. Podstawą jest jednak żyrandol pokojowy, który powinien być praktyczny i użytkowy. Najczęściej lampy pokojowe, które wiesza się na środku sufitu, nie spełniają swojego zadania, gdyż nie oświetlają one pomieszczenia równomiernie. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie w pokoju żyrandola, a także dodatkowych lamp podłogowych czy stołowych.

Dobór oświetlenia

Za pomocą oświetlenia można nadać pomieszczeniu określonego charakteru. Przy zakupie lampy pokojowej i żyrandola, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mają optycznie powiększać lub pomniejszać urządzany pokój. Jest to więc kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. Żyrandol powinien być również utrzymany w takim samym tonie, jak reszta oświetlenia. Aby uzyskać jasne, rozproszone światło i powiększyć pokój, warto zastosować żyrandole pokojowe z przezroczystym kloszem. Natomiast klosz, który nie przepuszcza dobrze światła sprawi, że w pomieszczeniu zapanuje kameralny klimat.

Jaki żyrandol wybrać?

Oświetlenie powinno zostać wybrane odpowiednio do stylizacji panującej w mieszkaniu. Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele ciekawych modeli, które nadają wyjątkowego charakteru, a także stanowią dekorację samą w sobie. Popularne są także klasyczne modele, które najczęściej mają metalową ramkę w kolorze złotym, srebrnym lub miedzianym. Klosz najczęściej ma kształt kielicha lub kuli. Dostępne są również żyrandole w stylu retro, jedne z nich są utrzymane w bogatym tonie i zalicza się do nich żyrandole kryształowe. Drugie natomiast mają prosty wzór np. z żarówkami imitującymi świece. Ponadto na rynku dominują również nowoczesne modele, mają one wyjątkowe kształty. Wykonane są z różnych materiałów i mają różną formę.