Skip to content Skip to footer

Jak pielęgnować buty zimą?

Zimą nasze buty narażone są na bardzo niekorzystne warunki. Szczególnie destruktywny wpływ na nasze buty ma duża ilość wody powstająca z topniejącego śniegu, a także rozpuszczona sól używana do posypywania ulic i chodników. Dlatego też, jeśli chcemy, aby nasze ulubione, zimowe buty posłużyły nam przez kilka sezonów musimy o nie odpowiednio zadbać.

Zasady pielęgnacji skórzanych botków

Żeby odpowiednio zadbać np. o skórzane botki wykonane ze licówki należy przede wszystkim pamiętać, żeby po każdym przyjściu z podwórka dokładnie wyczyścić buty używając miękkiej szmatki namoczonej w wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości mydła. Żeby przejść do kolejnego kroku, musimy najpierw dokładnie wysuszyć nasze obuwie wewnątrz i na zewnątrz.

Kiedy nasze buty będą całkowicie suche, możemy rozpocząć proces pastowania i odpowiedniego odżywiania skóry. Dla uzyskania lepszego efektu, przed nałożeniem pasty warto jest również wetrzeć w buty niewielką ilość kremu ochronnego do skór lub balsamu do ciała, używając do tego suchej i miękkiej szmatki. Do nakładania pasty, natomiast najlepsza będzie szczotka wykonana z końskiego włosia. Możemy użyć też pasty w płynie ze specjalnym aplikatorem w postaci małej gąbeczki. Pasty płynne w swoim składzie zawierają również płynny wosk, dzięki któremu nasze buty nabiorą większego połysku. Nakładając pastę w tej postaci, należy zrobić to bardzo starannie, gdyż w przeciwnym wypadku na skórzanych botkach mogą powstać nieestetyczne smugi i zacieki. Po zakończeniu tego zabiegu warto również wypolerować buty, dzięki czemu uzyskamy jeszcze lepszy efekt.

Jakich preparatów używać do pielęgnacji skórzanego obuwia w zimie?

Na rynku możemy znaleźć wiele różnych środków ułatwiających nam dbanie o buty zimą. Żeby utrzymać nasze skórzane botki w jak najlepszym stanie niezbędna będzie nie tylko pasta do butów w odpowiednim kolorze, ale także specjalny zmywacz oraz krem do skóry.

Warto zaopatrzyć się również w profesjonalny impregnat przeznaczony do butów skórzanych. Dostępny jest on w postaci aerozolu, którym należy spryskać buty. Tworzy on na skórze specjalną warstwę, która doskonale chroni obuwie przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

Zmywacz do skór przyda się natomiast w sytuacji, w której musimy usunąć szczególnie trudne zabrudzenia. Dodatkowo wzmacnia kolor skóry. Żeby nadać naszym butom skórzanym jak najlepszy połysk, warto jest również, po zakończeniu wszystkich czynności pielęgnacyjnych, nałożyć na nie również cienką warstwę wosku, który będzie stanowił dodatkowe zabezpieczenie.