Skip to content Skip to footer

Jak dobrać odpowiedni frez?

Praca przy obróbce powierzchni, metali czy tworzyw sztucznych jest niezwykle istotnym elementem i stanowi ważną część w praktycznie każdej dziedzinie życia. Jednak by obróbka mogła odbywać się w prawidłowy sposób niezbędne jest wykorzystanie frezarki. Jedną z fundamentalnych części, z których składa się frezarka są frezy. Stanowią one wieloostrzowe narzędzie, które porusza się ruchem obrotowym.

Frezy tarczowe i palcowe

Frezy tarczowe znajdują zastosowanie przede wszystkim podczas wykonywania cięć rur czy profili. To idealny sposób by bez najmniejszego problemu obrobić takie materiały jak stal, stal nierdzewna czy brąz. Biorąc pod uwagę materiały, które obrabiane są przy pomocy frezów tarczowych niezbędne jest ich dokładne zabezpieczenie. Frezy te charakteryzują się przede wszystkim trwałością oraz dużą odpornością. W przypadku frez tarczowych można spotkać je w różnych wariantach, dzieląc jest pod kątem grubości zębów.
Jeśli zaś mowa o frezach palcowych, to te nadają się przede wszystkim do wykonywania zagłębień i dołków. Frezy te stosowane są głównie we frezarkach pionowych. Cechą charakterystyczną jest umiejscowienie krawędzi tnących z boku oraz na czole. Podobnie jak frezy tarczowe, tak i te można spotkać w różnych wariantach. Można dobierać je pod kątem rozmiaru czy kształtu frezów.

Jakie frezy wybierać i czym się kierować?

Dobierając frez trzeba mieć na uwadze przede wszystkim to jaki materiał będziemy obrabiać. To od tego zależy w dużej mierze dobór materiału frezu. Dość uniwersalnymi, a zarazem najpopularniejszymi rozwiązaniami jest wykorzystanie węglika spiekanego czy HSS.
Nie bez znaczenia jest również ilość ostrzy, w które wyposażony jest frez. Zarówno mniejsza, jak i większa liczba ma swoje zalety oraz wady. 1 bądź 2 ostrza przekładają się na znacznie gorszą sztywność, jednak wióry są znacznie lepiej usuwane. Sytuacja prezentuje się odwrotnie w przypadku większej liczby ostrzy.
Na co to jednak ma wpływ? Przede wszystkim mała liczba ostrzy sprawdzi się w momencie obróbki materiałów lekkich oraz tworzyw sztucznych. Naturalnie większa ilość będzie dobrze sprawować się w przypadku bardziej wymagających metali.

Podsumowanie

Reasumując, na rynku dostępne są dziesiątki modeli frezów, co sprawia, że wybór odpowiedniego może być trudny. Warto zwrócić uwagę na rodzaj obrabianego materiału, kształt oraz ilość ostrzy we frezie.
Frezy palcowe do aluminium w swojej ofercie firma Frezwid