Skip to content Skip to footer

Granita

Granita przywędrowała do południowych Włoch razem z Arabami. Jej historia sięga czasów starożytnych – do jej sporządzania wykorzystywano lód sprowadzany przez wyspecjalizowanych robotników – nevari ze zboczy wulkanu Etna (lub pobliskich gór). Choć tradycyjny sycylijski deser na pierwszy rzut oka wygląda jak sorbet lodowy – do końca nim nie jest. Od sorbetu odróżnia ją ziarnista struktura lodu.

Czym jest granita?

Granity to prawdziwa duma Sycylijczyków. Panuje powszechna opinia, że tylko na Sycylii smakują najlepiej, a to dlatego, że w ich przygotowanie oprócz lodu, kawy lub soków owocowych, wkłada się serce. Granity napoje wraz z maślanymi bułeczkami stanowią tradycyjne śniadanie wyspiarzy. Ponieważ deser bardzo dobrze gasi pragnienie, przynosi ochłodzenie i orzeźwienie, szybko zyskał popularność na całym świecie. A ponieważ bardzo dobrze komponuje się z alkoholem, granitę spożywa się także wieczorami.

Granita na świecie i w Polsce

Sycylijski napój czy deser (jak kto woli) można kupić w cukierniach lub lodziarniach w porze letniej. Niestety, jak to często bywa w takich przypadkach, granita bardzo traci na jakości – jej podstawowe składniki zamrożona woda, cukier, barwniki oraz bardzo duże ilości konserwantów. Zdecydowanie jest to bardziej sorbet do picia i z prawdziwą granitą nie ma nic wspólnego. Czy jest szansa skosztować choćby przybliżonego smaku tego deseru, nie wybierając się w daleką podróż na Sycylię? Oczywiście, że tak. Na portalach kulinarnych, którym zdrowie i dobre jedzenie jest bliskie sercu, można wyczytać, że do przygotowania domowej granity potrzebne będą:
– kompot owocowy domowej roboty, np. truskawkowy,
– w przypadku braku kompotu można użyć napój owocowy typu Tymbark lub Frugo,
– woda,
– blender,
– zamrażalnik. Do plastikowego pojemnika lub kubka o pojemności 170 ml należy wlać soku lub kompotu. Następnie należy dolać około 30 ml wody (z kranu lub mineralna). Pojemnik z mieszaniną wkładamy do zamrażalnika i przez kilka godzin czekamy aż się zamrozi. Jeśli po wyjęciu z zamrażalnika pojemnika z niegotową jeszcze granitą, okaże się, że zamarzła na kamień, należy wlać do niego 2 do 5 łyżek gorącej wody, aby łatwiej było nam ją blenderem skruszyć. Na koniec przelać do szklanki, włożyć grubą słomkę i gotowe! Tak przygotowana granita jest smacznym i zdrowym napojem, idealnym także dla dzieci.