Skip to content Skip to footer

Duży wybór alkomatów. Podstawowe wiadomości

W życiu kierowców czasami zdarzają się sytuacje, że muszą odwiedzić sklep z alkomatami, ponieważ następnego dnia po zabawnej uczcie muszą udać się w podróż. Ale jak stwierdzić, czy można wsiąść za kierownicę? Nawet jeśli czują się normalnie, nie gwarantuje to, że we krwi nie pozostał alkohol.

Na ratunek mogą przyjść

wtedy alkomaty Sklep, w którym zostanie zakupiony wybrany model udzieli wszelkich potrzebnych informacji, wyda rachunek i gwarancję.

Zasada działania

każdego urządzenia do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu jest identyczna. Tylko technika nieco się różni w poszczególnych przypadkach. Za pomocą wbudowanego czujnika urządzenie analizuje wydychane przez człowieka powietrze, na podstawie uzyskanych danych zlicza ilość alkoholu we krwi i podaje wynik wskazujący na brak lub obecność zatrucia.

Profesjonalne alkometry

są rejestrowane w rejestrze państwowym przyrządów pomiarowych i podlegają obowiązkowym testom, a ich odczyty można wykorzystać w sądzie, czego nie może dokonać zwykły alkomaty sklep tylko z wysokiej klasy sprzętem może dostarczyć takie urządzenie.

Alkomaty przeznaczone

wyłącznie do użytku osobistego są nieco mniej dokładne. Nie należy do końca ufać odczytom dawanym przez taki alkomat Sklep z urządzeniami pomiarowymi ma zwykle bogatą ofertę i każdy może wybrać coś dla siebie zgodnie z potrzebą i budżetem.

Głównym zadaniem takiego urządzenia jest wyjaśnienie kierowcy, jak bezpieczna jest dla niego jazda samochodem w danym momencie.

Istnieje kilka sposobów

klasyfikacji alkomatów. Według rodzaju czujnika są one podzielone na półprzewodniki i elektrochemiczne.

Zalety alkomatów z czujnikiem półprzewodnikowym to prostota konstrukcji i niski koszt.

Główną wadą jest wysoka wrażliwość na czynniki zewnętrzne. Na wynik pomiarów może mieć wpływ użycie niektórych produktów, papieros wypalony przed badaniem lub obecność zanieczyszczeń amoniaku, siarkowodoru i innych substancji w powietrzu.

Żywotność czujnika półprzewodnikowego również nie jest zbyt długa – średnio 300 pomiarów. Następnie alkomat będzie musiał zostać skalibrowany samodzielnie lub w centrum serwisowym. Można też odwiedzić sklep z alkomatami i wymienić przetwornik.

W alkomatach elektrochemicznych

rolę czujnika odgrywa anoda pokryta katalizatorem. Z powodu dostania się do niego pary etanolu rozpoczyna się reakcja chemiczna z uwolnieniem wolnych elektronów, które analizator wychwytuje. Takie urządzenie ma wysoką dokładność: nie reaguje na inne zanieczyszczenia i jest wyposażone w pompę, która pozwala uzyskać powietrze z głębokości płuc. Warto posiadać taki alkomat Sklep zawsze ma do wyboru alternatywne rozwiązania.