Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej metody stawiania nowego domu, warto przyjrzeć się jej zaletom i wadom. Trzeba pamiętać, że tego wyboru nie da się cofnąć, więc lepiej wszystko kilkakrotnie przeanalizować i sprawdzić, zanim zapadnie ostateczna decyzja. Jakie zatem plusy i minusy mają domy prefabrykowane?
Domy z prefabrykatów – zalety
Największą zaletą domów prefabrykowanych jest to, że powstają znacznie szybciej niż domy budowane tradycyjnymi metodami. Ich elementy mogą być już produkowane przed uprawomocnieniem się pozwolenia na budowę. To znacznie skraca czas całego przedsięwzięcia. Kolejnym plusem tego typu domów są ich koszty. Okazuje się, że są tańsze w utrzymaniu oraz bardziej energooszczędne. Wykorzystany naturalny budulec, czyli drewno wpływa również na ich pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców.
Domy prefabrykowane są łatwe w montażu, a cały koszt ich budowy znamy z góry. To pozwala na dokładne zaplanowanie wydatków związanych z budową domu. Dzięki temu nabywca nie musi obawiać się dodatkowych finansowych obciążeń. Kolejną zaletą jest fakt, że Domy z prefabrykatów mogą być montowane o każdej porze roku oraz w każdych warunkach atmosferycznych.
Domy prefabrykowane – wady
Ten rodzaj budowy domów ma także swoje minusy. Największy z nich to transport elementów w wybrane miejsce. Trzeba przyznać, że moduły są przewożone na dużych samochodach i są stosunkowo ciężkie, więc jeśli dom ma powstać daleko od hali produkcyjnej, to koszty transportu będą wysokie. Czasami problem pojawia się również z wjazdem tak dużego samochodu z dźwigiem na dany teren i należy to przewidzieć wcześniej. Jeśli firma zacznie produkcję, to musimy mieć świadomość, że już nic w danych elementach nie da się zmienić.
Domy prefabrykowane – dla kogo będą najlepsze?
Taki sposób stawiania domów powinny wybierać osoby, które są pewne swego i nie lubią zmian. Na pewno nie jest to odpowiednie rozwiązanie dla ludzi niezdecydowanych. Jeśli już podejmiemy decyzje, to produkcja rusza i nie ma odwrotu. Domy z prefabrykatów będą dobre dla tych, którzy cenią sobie naturalne surowce, ponieważ głównym budulcem wykorzystywanym w produkcji tego typu domów jest drewno. Ten system budowy domów jest polecany dla tych, którzy chcą mieć domy energooszczędne i ekologiczne.