Skip to content Skip to footer

Dom opieki dla osób starszych – na co zwracać uwagę?

Na pewnym etapie życia każdy z nas może stanąć przed decyzją o oddaniu bliskiej osoby do domu opieki lub, co gorsza, sami będziemy musieli się w nim znaleźć. Na co należy zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniej placówki?

Dom opieki prywatny lub państwowy

Większość osób w tym wypadku wybierze państwowy dom starców. Jest to bardzo logiczny wybór – koszt miesięcznego pobytu w prywatnym domu opieki, który może jednocześnie oferować ośrodek rehabilitacji dla podopiecznych, często wynosi nawet kilka tysięcy złotych. Mało kogo stać na taką kwotę. Ogromną wadą państwowych domów opieki jest jednak długi czas oczekiwania. Średnio na wolne miejsce czeka się około 2 lat, co dla wielu osób jest zdecydowanie zbyt długim okresem. Dodatkowo niejeden państwowy dom opieki przyjmuje wyłącznie osoby z chorobami nowotworowymi, a poziom opieki jest zatrważająco niski.

Opinie podopiecznych i ich rodzin

Niezależnie od tego, który dom starców z powyższej kategorii wybierzemy, warto poświęcić chwilę na zgromadzenie informacji na temat poziomu opieki. Często ośrodki te zatrudniają zbyt małą ilość pracowników, aby zapewnić wszystkim kompleksową opiekę. Zazwyczaj działa to w myśl zasady „im drożej, tym lepiej”. Zdarzają się jednak wyjątki. Dlatego wszystkie osoby, których znajomi lub rodzina mieli styczność z wybranym domem opieki, powinny poświęcić chwilę na zasięgnięcie opinii z drugiej ręki. Często dużo bardziej wartościowe opinie pochodzą od osób, które były lub są podopiecznymi domu opieki. To oni bowiem spędzają w ośrodku najwięcej czasu i mogą obiektywnie wypowiedzieć się na temat panujących w nim warunków.

Dostępność usług rehabilitacyjnych

Nie każdy dom opieki oferuje usługi rehabilitacyjne, jednak w części z nich są one realizowane. Wynika to z tego, że w placówkach tych przyjmowane są nie tylko osoby w podeszłym wieku, ale także ci, którzy na skutek urazów lub chorób utracili pełną sprawność. Niekiedy ośrodek rehabilitacyjny stanowi część domu opieki, a dostęp do niego jest bezpłatny. Częściej jednak dostępność do tej usługi wymaga dodatkowej opłaty. Taki ośrodek rehabilitacji jest jednak bardzo ważny dla tych osób, które wciąż jeszcze mają szansę na odzyskanie sprawności. Regularne ćwiczenia z fizjoterapeutami mogą pomóc im wrócić do kondycji sprzed wypadku lub przebytej choroby.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.kasmin.pl/