Skip to content Skip to footer

Czym powinno odznaczać się dobre CV?

Aby dostać wymarzoną pracę w pierwszej kolejności należy sporządzić swój życiorys zawodowy, na podstawie którego potencjalny pracodawca oceni, czy spełniamy odpowiednie kryteria i czy warto zapraszać nas na rozmowę rekrutacyjną. W związku z powyższym warto zadbać o to, aby było ono przygotowane naprawdę profesjonalnie. Poniżej przedstawiamy kilka informacji na temat tego, czy powinno odznaczać się dobre CV.

Po pierwsze czytelność i spójność

Chyba każdy zgodzi się z tym, że zadając sobie pytanie jak wygląda dobre CV większość z nas odpowie – ładnie. Co to oznacza? Mianowicie to, że jest ono dobrze sformatowane, ma zastosowaną wszędzie tą samą czcionkę o jednakowym rozmiarze, posiada nagłówki.

Niedbale przygotowane CV w wielu przypadkach po prostu ląduje w koszu na śmieci. Dlaczego? Ponieważ w pewnym sensie jest to okazanie zlekceważenia firmie czyli potencjalnemu pracodawcy. Skoro kandydat na dane stanowisko nie pofatygował się o to, aby zadbać o jego estetykę można przypuszczać, że taki sam stosunek będzie miał do wykonywanych przez siebie obowiązków, a co za tym idzie skreśli delikwenta na wstępie.

Po drugie krótko, zwięźle i na temat

Chyba każdy zgodzi się z tym, że nie ma nic gorszego od przysłowiowego „wodolejstwa”. Tą samą zasadą powinniśmy się kierować, kiedy głowimy się nad tym jak wygląda dobre CV. Pamiętajmy o tym, aby nie przesadzać z jego długością, a skupić się tylko na kluczowych obowiązkach, które będą miały znaczenie dla nowego pracodawcy.

Aby mieć pewność, że wyżej wspomniane spełnia takie kryteria warto przed przystąpieniem do tworzenia Curriculum Vitae zapoznać się z wymaganiami na stanowiskach, na które będziemy aplikować, aby następnie móc wyróżnić te umiejętności, które będą ważne i pominąć te które absolutnie nie sprawdzą się na danym stanowisku.

Po trzecie – nie zapomnij o tych informacjach

Każde CV powinno zawierać dane osobowe kandydata, informacje o zdobytym doświadczeniu zawodowym, ukończonych szkołach i kursach, zainteresowaniach, umiejętnościach oraz znajomości języków obcych. Zanim rozpoczniemy zamieszczanie wyżej wymienionych warto zwrócić uwagę na to, jaka jest struktura CV i które informacje zamieścić najwyżej, a które najniżej.

Pamiętajmy o tym, że odpowiednio przygotowane CV pozwala nam zrobić pierwsze wrażenie na pracodawcy, a jak wiadomo pierwsze wrażenie robi się tylko raz. W związku z tym warto poświęcić trochę czasu na dopracowanie swojego życiorysu zawodowego, ponieważ tylko w ten sposób będziemy mieć szanse na zdobycie upragnionej posady.