Bardzo często zdarza się, że po wcześniejszej imprezie nie jesteśmy pewni, czy już jesteśmy gotowi, by wsiąść za kółko, czy jeszcze powinnyśmy czekać, by nasz organizm doszedł do siebie. Jak sprawdzić, czy możemy już prowadzić samochód? Może wykorzystać do tego komórkę? Jak działają wirtualne alkomaty? Czy można im wierzyć? Czy dają nam całkowitą pewność?
Czym jest wirtualny alkomat?
Wirtualny alkomat jest aplikacją na telefon przygotowaną byśmy samodzielnie mogli sprawdzić jakie mamy stężenie alkoholu we krwi. Chcąc uzyskać takie informacje musimy podać wiek, płeć, masę oraz ilość spożytego alkoholu. Ami alkomat pyta o czas, w jakim był spożyty pierwszy i ostatni kieliszek. Ważne jest podanie jaki alkohol spożywaliśmy i czy były mieszane różne gatunki alkoholi. W aplikacji na alkomat iphone określamy, czy piliśmy wino, piwo, czy też cięższe alkohole.
Alkomat na androida ma bardzo wyraźny i sugestywny sposób przekazywania odpowiedzi. Czas w którym możemy zasiąść za kółko pokazuje się w kolorach czerwonym, pomarańczowym i zielonym. Daje nam to bardzo obrazowe przedstawienie naszego stanu i kondycji naszego organizmu.
Jak odczytywać wynik?
Musimy pamiętać, że wirtualne alkomaty podają nam szacunkowy czas neutralizacji zawartości alkoholu we krwi. Między wirtualnymi alkomatami zachodzą pewne różnice w podawanym czasie, w jakim można usiąść za kółko. Niby nie są to duże różnice, ale jednak są. Godzina jest bardzo długim czasem na zneutralizowanie alkoholu.
Wszyscy producenci aplikacji zastrzegają i przypominają na każdym kroku, że podany czas jest „szacunkowy”. Nie wszyscy w takim samym czasie neutralizujemy alkohol. Mimo podania dosyć dokładnych informacji dotyczących płci, masy i wypitego alkoholu musimy liczyć się z pewnymi rozbieżnościami.
Największy problem w określeniu swojego stanu mają „wczorajsi kierowcy”, czyli ci którzy pili wczoraj. Potem przespali się, wstali i nie są pewni, czy alkohol w ich organizmie osiągnął już bezpieczny stan. Wirtualny alkomat jest w takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem. Może rozwiać nasze wątpliwości, co do stanu w jakim się znajdujemy. I przesądzić, czy warto wsiadać za kółko, czy może jeszcze się wstrzymać. Mimo wszystko trzeba podchodzić do wyników wirtualnych alkomatów z odrobiną ostrożności i dać sobie więcej czasu. Tak na wszelki wypadek.