Skip to content Skip to footer

Bezpieczniki automatyczne – główne zalety i wady

Tak jak i różne bywają rodzaje bezpieczników, tak różne mogą być ich właściwości. Za najtańsze niezmiennie od lat uchodzą bezpieczniki topikowe, jednak już po samej ich cenie można domyśleć się, że nie będą mieć one najwyższej jakości. Bardzo szybko się zużywają, zatem już po krótkim czasie trzeba je wyrzucać i zastępować kolejnymi. Jeden mądrze dobrany bezpiecznik automatyczny potrafi natomiast wykazać się niemalże nieśmiertelnym (i świetnym!) działaniem.

Wcale nie taki drogi, jak go malują

Inteligentne i zarazem ekonomiczne rozwiązania nie muszą być wcale tanie – najczęściej są właśnie droższe od tych „standardowych”, a i tak pozwalają ludziom oszczędzać. Jak to się dzieje? Otóż topikowe bezpieczniki elektryczne, jak sama ich nazwa wskazuje, w przypadku skoku napięcia zaczynają się topić i spalać. Nie jest to efekt bezpośrednio zagrażający użytkownikom, jednak zmusza on do pozbycia się niedziałającego bezpiecznika i zastąpienia go nowym. A mimo iż bezpieczniki topikowe kosztują grosze, w skali roku wydane na nie pieniądze mogą stworzyć naprawdę pokaźną sumkę.

Automatyczne bezpieczniki elektryczne tworzy się natomiast w taki sposób, by można je było wielokrotnie włączać i wyłączać. Zużywają się w bardzo wolnym tempie. Ich producenci są zobowiązani do informowania klientów o tym, jaką ilość cykli dany bezpiecznik jest w stanie przepracować. Im większa ona jest – tym dłuższe i wydajniejsze jego działanie.

Prosty montaż i wygodna obsługa

Nawet bezpieczniki automatyczne tworzą w tym momencie tak bogatą grupę produktów, że klient, który wchodzi do sklepu, często nie ma pojęcia, na co powinien się zdecydować. Natyka się na przeróżne kształty i rozmiary, nie wiedząc, w jaki sposób dopasować je do posiadanej oprawy. Uniwersalnym wyborem są najczęściej te rodzaje bezpieczników automatycznych, które przystosowano do montażu na szynach DIN. Łatwo można nimi manewrować, w prosty sposób przytwierdzając je do instalacji. Dla fachowca ich montaż nie będzie nawet w najmniejszym stopniu problematyczny.

Należy jednak pamiętać o tym, że bezpiecznik automatyczny też może się zepsuć lub uszkodzić, a korzystanie z niepoprawnie działającej instalacji tworzy bezpośrednie zagrożenie dla wszystkich domowników. Wyjście z tej sytuacji jest tylko jedno – uszkodzony bezpiecznik należy albo naprawić, albo wymienić.