Skip to content Skip to footer

Czy kampanie na Facebooku nadal są skuteczne?

W obecnych czasach zakładając działalność gospodarczą, należy mieć bardzo dobrze przygotowany plan działań marketingowych. Promocja zupełnie nowej, nieznanej jeszcze marki jest naprawdę niełatwa. Ba, nawet przedsiębiorstwa z długoletnim stażem mają nieraz problemy z przebiciem swojego komunikatu marketingowego przez wszechobecną konkurencję.

Jak promować markę w sieci?

Nie ulega wątpliwości, że coraz więcej osób kupuje przez Internet. Powszechnie obserwowany jest efekt ROPO – Research Online Purchase Offline – co oznacza, że nawet kupując stacjonarnie, przed zakupem sprawdza się dany produkt w sieci, podsunąć nam go może właśnie kampania reklamowa na fb. Efekt ten działa również odwrotnie. Sporo osób ogląda jakąś rzecz w realu, aby potem sprawdzić jej cenę w sieci i zakupić na najbardziej korzystnych warunkach. Warto zatem być obecnym on-line i promować się poprzez kampanie na Facebooku, współprace z Influencerami i blogerami czy artykuły sponsorowane na portalach tematycznych. Fajnym pomysłem są również promocje spotów video na platformach VOD czy Youtube.

Ile kosztuje marketingowa kampania Facebook i inne kanały promocji

Kampania reklamowa na FB może kosztować zarówno 10 złotych jak i kilkanaście tysięcy. Wszystko zależy od tego, ile chce się zainwestować w promocję, jakie zasięgi zbudować czy ile kliknięć wygenerować. Oczywiście, wiele zależy od tego, jakie są stawki promocji w danej kategorii, w której odpalona zostanie nasza kampania Facebook co jakiś czas prowadzi rekalkulacje stawek a reklamy na swojej platformie. Branże mniej popularne mogą się taniej wypromować. W bardziej popularnych gałęziach biznesu musi zostać zainwestowana znacznie większa pula pieniędzy.

Komu zlecić promocje na Facebooku?

O ile prowadzenie profilu marki w social mediach zlecić można osobie z działu marketingu, o tyle konkretne dedykowane kampanie na Facebooku zdecydowanie lepiej powierzyć agencji zewnętrznej, która po prostu się na tym zna. Prowadzenie takiej promocji zabiera bardzo dużo czasu i wymaga stałej kontroli i reakcji na to, co dzieje się z promowanymi postami. Niekiedy pojawiają się pod nimi nieprzychylne komentarze, wywołujące tak zwany czarny PR – na który trzeba niezwłocznie reagować. Dobra agencja jest w stanie zbudować duże zasięgi, przy rozsądnym budżecie.