Szkolenia spadochronowe takie jak AFF cieszą się coraz większą popularnością. Ten niebezpieczny sport przestaje być zarezerwowany wyłącznie dla osób o nerwach ze stali i komandosów. Decydują się na niego osoby, które chcą poczuć adrenalinę i zrobić coś niezwykłego. Właśnie po to organizuje się szkolenia AFF. To szansa, żeby poznać je lepiej.
Z dużej wysokości
Szkolenia AFF mają być bezpieczne dla uczestników. Z tego powodu skoki w czasie ich trwania oddaje się z wysokości 4000 metrów. To wysokość, która jest uznawana za bezpieczną. Pozwala na 50 sekund swobodnego spadania, w czasie którego należy otworzyć spadochron.
Później jest już 6 minut lotu z otwartą czaszą, czyli czysta przyjemność dla każdego, kto chciałby spróbować poczuć się jak ptak. Profesjonaliści mogą pozwolić sobie na skoki z mniejszych wysokości. Jednak w przypadku amatorów, im wyżej, tym więcej czasu na reakcję i podjęcie działania.
Po szkoleniu nie możesz skakać samodzielnie
Niektórym osobom może się wydawać, że odbycie szkolenia uprawnia do oddawania samodzielnych skoków ze spadochronem. Nic bardziej mylnego. To tylko pierwszy krok na drodze do samodzielności. W rzeczywistości egzamin ze szkolenia i samo szkolenie ma na celu nauczenie przyszłego skocza absolutnych podstaw tego sportu. Podstawy to za mało, żeby być niezależnym.
Pierwsze 50 skoków zawsze oddaje się pod okiem instruktora. Dopiero po ich oddaniu można ubiegać się o wydanie przez Urząd Lotnictwa Cywilnego Świadectwa Kwalifikacji. To ono umożliwia skoki bez opieki instruktorów, ale by je zdobyć trzeba być cierpliwym, wytrwałym i wydać sporo pieniędzy na skoki w asyście.
Dwie części
Szkolenia AFF składają się z dwóch części. Jest to część teoretyczna, w czasie której wyjaśnione są podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz zachowanie w trakcie lotu. Omówione jest też podstawowe słownictwo, niezbędny sprzęt oraz co zrobić w razie sytuacji awaryjnej. Nie wolno lekceważyć tej części.
Dopiero poznanie teorii uprawnia do wzięcia udziału w części praktycznej szkolenia. W jej czasie każdy kursant może odbyć określoną ilość skoków pod okiem instruktorów. Szkolenie i zdobyty z niego certyfikat lub dyplom nie mają żadnej mocy prawnej i nie pozwalają na samodzielne oddawanie skoków.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.