Skip to content Skip to footer

Budowa domowej wędzarni metalowej

Wędzenie produktów spożywczych zwiększa ich przydatność do spożycia, a także nadaje niepowtarzalny smak i aromat. Proces wędzenia jest mało skomplikowany i nie wymaga specjalistycznej aparatury, toteż możliwe jest zbudowanie wędzarni domowej, która umożliwi wędzenie wędlin i ryb na własną rękę.

Zalety i wady wędzarni metalowej

Wędzarnia metalowa charakteryzuje się dosyć prostym montażem, który dodatkowo nie obciąża przesadnie budżetu. Chociaż asortyment sklepowy pozwala na kupno fabrycznych metalowych wędzarni, to samodzielna budowa nie tylko pozwoli obciąć koszty, ale też da sporo satysfakcji.

Utrzymanie czystości wędzarni metalowej jest dużo prostsze względem choćby wędzarni zbudowanych z drewna czy cegieł. W połączeniu z niezwykle prostą konstrukcją, wędzarnia domowa zbudowana z metalu wymaga minimalnego poświęcenia czasu i pieniędzy. Jej wadą z pewnością jest mniejsza trwałość oraz estetyka urządzenia, która może pozostawiać wiele do życzenia.

Wędzarnia domowa z metalowej beczki

Geometria beczki może się idealnie sprawdzić jako imitacja komory wędzarniczej. Aby przerobić beczkę na taką komorę, wystarczy w miejsce dna zamontować swego rodzaju filtr w postaci siatki. Następnie we wnętrzu beczki zamontować haczyki na których będzie można powiesić produkty poddawane wędzeniu. Górę beczki dodatkowo zabezpieczyć, by zapewnić jak największą szczelność. Postępując wedle wskazówek, można łatwo stworzyć prowizoryczną komorę wędzarniczą.

Połączenie beczki z kanałem dymowym oraz paleniskiem pozwoli dodatkowo prowadzić wędzenie w różnych zakresach temperatur. Im dłuższy kanał dymowy, tym lepiej można manipulować temperaturą dymu. Jest to dosyć istotny aspekt wędzenia, bowiem proces przeprowadzany w niskiej temperaturze pozwala na dłuższą trwałość produktów.

Wybór metalowej wędzarni

Domowa wędzarnia zbudowana z metalowych części będzie idealnym wyborem dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z wędzeniem, bowiem tanie koszty oraz łatwość czyszczenia pozwalają na większy margines błędu konstrukcyjnego oraz samego użytkowania.

Należy pamiętać, iż prowizoryczne konstrukcje metalowe nie są zbyt trwałe, a dodatkowo nie trzymają temperatury tak dobrze, jak odpowiedniki ceglane czy drewniane. W miarę nabierania doświadczenia w wędzeniu, może się okazać, iż wędzarnia metalowa nie spełnia wymagań użytkownika.

Wędzarnie domowe dostępne są w ofercie Gastroprodukt.pl.