Skip to content Skip to footer

Kiedy do notariusza przy kupnie mieszkania

Marzenia o własnym mieszkaniu są w głowach wielu ludzi. Gdy przychodzi do ich realizacji przyszłych właścicieli czeka ogromna ilość papierkowej roboty. Niezbędna jest także wizyta w kancelarii notarialnej. W którym momencie procesu zakupu należy umówić wizytę w tym biurze? Z jakimi opłatami wiąże się zakup mieszkania?

Kiedy do kancelarii notarialnej?

Po odnalezieniu wymarzonego mieszkania, spełniającego wymagania należy wynegocjować cenę na poziomie satysfakcjonującym obie strony. Jednocześnie warto zaznaczyć z dotychczasowym właścicielem co wchodzi w zakres sprzedaży, czy pozostawiają jakieś elementy ruchome mieszkania, kiedy możliwe jest przekazanie kluczy. Gdy te czynności zostaną wykonane to moment kiedy należy znaleźć kancelarię notarialną i umówić się na spotkanie z notariuszem.

W Polsce wszystkie umowy kupna-sprzedaży nieruchomości muszą być sporządzane w formie aktu notarialnego, dlatego bez tej wizyty się nie obędzie. Zazwyczaj sam notariusz, lub pracownicy kancelarii poproszą o wcześniejsze dostarczenie dokumentów dotyczących sprzedaży lub kupna nieruchomości. Dzięki temu w czasie wizyty, dokumenty będą gotowe i zostaną na nich naniesione tylko ewentualne drobne poprawki – usprawni to całą wizytę, a jednocześnie pozwoli na szybsze uzyskanie aktu notarialnego.

Opłaty notarialne przy zakupie mieszkania

Co do zasady opłatę za zakup mieszkania ponosi kupujący. Dlatego tez do niego należy wybór i poszukanie odpowiedniej kancelarii notarialnej. zazwyczaj wysokości poszczególnych opłat nie różni się znacznie w rożnych kancelariach. Składowe opłaty notarialnej to: taksa notarialna, opłata za odpis aktu notarialnego, opłata za założenie księgi wieczystej, za dokonanie w niej wpisu aktu własności, lub uwzględnienie hipoteki w czasie wpisu, o ile korzysta się kredytu hipotecznego. Jeśli nieruchomość zakupywana jest na rynku wtórnym konieczne jest także opłacenie podatku od czynności cywilno-prawnych.

Taksa notarialna jest ustalaną przez ministra sprawiedliwości na drodze uchwały zapłatą za pracę dla notariusza. Jej kwota zależna jest od ceny nieruchomości za jaką jest kupowana. Wynosi od 100 złotych do maksymalnie 10000 złotych plus VAT Są to jednak kwoty maksymalne, które można negocjować.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl.