Badania prenatalne są w niektórych kręgach tematem tabu. Tymczasem zdecydowanie warto posiadać wiedzę o tym, jakie badania można zrobić w czasie ciąży, aby poznać stan zdrowia nienarodzonego jeszcze dziecka. Wiele chorób można z sukcesem leczyć u płodu, u dziecka w łonie matki.
Świadome decyzje
Badanie prenatalne nie jest wykonywane po to, aby kobieta mogła rozważyć w aborcję. Cel tych badań jest taki, aby ciężarna dowiedziała się jak najwięcej o stanie zdrowia swojego nienarodzonego dziecka i w związku z tym mogła podjąć świadome decyzje. Wiedza jest bardzo ważna. Eksperci podkreślają, że spotkali w swoim życiu i w swojej praktyce lekarskiej wiele pacjentek, które radykalnie zmieniały poglądy, kiedy dowiadywały się o tym, że urodzą chore dziecko. Każda kobieta powinna mieć prawo do jak najszerszej wiedzy, jeśli chodzi o to, co dzieje się w jej macicy.
Badania w pełni bezpieczne
USG prenatalne to badanie nieinwazyjne, szybkie i w pełni bezpieczne dla matki i dziecka. Warto jednak zatroszczyć się, aby to badanie było wykonywane przez dobrego, doświadczonego lekarza. Tylko wtedy wyniki będą wiarygodne i będą rzetelnie odzwierciedlały rzeczywistość. Badanie prenatalne wykonuje się w pierwszym trymestrze ciąży, ale później można wykonać badania uzupełniające. Niektóre z badań trzeba wykonać w drugim trymestrze, ponieważ wcześniej są one niemiarodajne. Lekarz prowadzący powinien poinformować kobietą o przysługujących jej prawach, jeśli chodzi o dostęp do badań prenatalnych. Niektóre z nich można wykonać bezpłatnie w ramach NFZ, a za niektóre trzeba zapłacić.
Przygotowania do porodu
Oczywiście każda kobieta pragnie, aby urodzić zdrowe dziecko. Dlatego też przygotowuje się do porodu, wybiera najlepszą klinikę i zaufaną położną oraz lekarza. W czasie ciąży dobrze się odżywia i uprawia sport. Wiele rzeczy jest jednak niezależnych od tego postępowania. Poród jest sytuacją bardzo dynamiczną i właściwie w każdej chwili coś może pójść nie tak, wtedy trzeba szybko wykonać cesarskie cięcie. USG prenatalne pozwala kobiecie poznać stan zdrowia płodu i podjąć właściwe decyzje. Przygotowanie do porodu powinny obejmować również zdobycie wiedzy o możliwych chorobach genetycznych i rokowaniach dla dzieci chorych.