Skip to content Skip to footer

Problemy z poczęciem dziecka

Statystyki wskazują, że co czwarta lub co piąta para w Polsce ma problemy z poczęciem dziecka. Przyczyny niepłodności są różne i czasami trudno postawić jednoznaczną diagnozę. Warto udać się do specjalisty, aby poznać możliwe powody, dlaczego kobieta nie zachodzi w ciążę.

Przyczyny bezpłodności

Dzisiaj wiele kobiet zmaga się z problemami hormonalnymi. Nieregularne miesiączki, bóle miesiączkowe, brak owulacji to tylko niektóre kłopoty, które skłaniają kobietę do wizyty w gabinecie ginekologicznym. Aby postawić diagnozę, lekarz musi wykonać szereg badań, w tym oczywiście badanie ginekologiczne i pobranie cytologii, ale często kobieta jest kierowana na badanie krwi, aby zbadać poziom hormonów w określonych dniach cyklu. Lekarz powinien holistycznie spojrzeć na kobietę, ponieważ czasami przyczyny, dla których nie zachodzi ona w ciążę, mogą być inne niż ginekologiczne.

Kobieta czy mężczyzna?

Czasami zdarza się, że przyczyna niepłodności leży po stronie partnera. Dla mężczyzn jest to bardzo trudna sytuacja. Większość mężczyzn czuje się niekomfortowo, kiedy muszą udać się na badanie swojego nasienia. Oddanie nasienia na skutek masturbacji w warunkach laboratoryjnych jest dla nich niezwykle trudne. Czasami mężczyzna odmawia wykonania tej czynności, co powoduje konflikt z partnerką, która jest zdeterminowana do podjęcia leczenia i chce szybko zajść w ciążę. Przyczyny bezpłodności są różne, ale każda z nich wywołuje ból i cierpienie, a także często problemy w związku.

Odpowiednie leczenie

Wiele par życzy sobie, aby ich powody niepłodności zostały szybko zdiagnozowane w specjalistycznej klinice. Część par jednak udaje, że problem nie istnieje. Mają nadzieję, że bez ingerencji lekarskiej prędzej czy później kobieta zajdzie w ciążę. Jeżeli powody niepłodności zostaną szybko odkryte, jest spora szansa na odpowiednio dobrane leczenie. Niepłodność przyczyny czasem zdiagnozuje ginekolog na rutynowej wizycie. Wiele można przecież zobaczyć, wykonując rutynowe USG dopochwowe. Czasami jednak niepłodność przyczyny nie mogą zostać w ogóle odkryte, a nawet grupa lekarzy nie jest w stanie wskazać odpowiedniego leczenia, bo nie można postawić diagnozy. Warto jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa albo do specjalistycznej kliniki leczenia niepłodności. Problem nie rozwiąże się sam.