Skip to content Skip to footer

Alkomat – sposób na nietrzeźwych kierowców

Picie alkoholu nie jest niczym zabronionym, pod warunkiem, że dotyczy osoby pełnoletniej, która na dodatek wykazuje zdrowy rozsądek i odpowiedzialność za swoje zachowanie. Trzeba bowiem zaznaczyć, że nawet niewielka z pozoru porcja napoju wyskokowego może powodować stan, w którym człowiek absolutnie nie powinien prowadzić pojazdu. Alkomaty z atestem pozwalają na sprawdzenie trzeźwości danej osoby.

Alkomaty z atestem do precyzyjnego pomiaru

Niemal każdego dnia słyszy się w radio czy telewizji o wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę. Często są to osoby, które wsiadły za kierownicę bezpośrednio po piciu, nie myśląc racjonalnie lub uważając, że na krótkim odcinku drogi nie wydarzy się nic złego. Druga grupa to osoby, które bawiły się przy trunkach poprzedniego wieczora i kompletnie nie mają świadomości, że następnego ranka wciąż są zwyczajnie pijane, ponieważ alkohol nie zdążył jeszcze opuścić ich organizmu. Alkomat z atestem to dobre rozwiązanie – urządzenia takie posiadają certyfikaty, czyli dokumenty poświadczające o swojej jakości i dokładności. Weryfikacji takiej dokonały odpowiednie instytucje, potwierdzając tym samym, że produkt spełnia normy i można z niego bez obaw korzystać. Alkomaty z atestem wykorzystywane są zarówno prywatnie, jak i w pracy np. rozmaitych służb, kierowców itp. Istnieje kilka rodzajów takich urządzeń. Najczęściej wykorzystywane są oczywiście modele elektroniczne, a zwłaszcza typ elektrochemiczny. Alkomat z atestem najprościej nabyć w sklepie internetowym.

Alkomaty chemiczne – zasada działania

Dużym zainteresowaniem cieszą się też na pewno alkomaty chemiczne, będące niewielkimi i niedrogimi urządzeniami. Co ważne – w wielu krajach, jak np. Francja, przepisy narzucają konieczność posiadania w samochodzie akcesoriów do pomiaru trzeźwości. Najczęściej stosowane są do tego właśnie alkomaty chemiczne w wersji jednorazowej, wyposażone w klasyczny balonik. Badana osoba musi wdmuchać odpowiednią ilość powietrza – następuje wówczas reakcja i na tej podstawie urządzenie dokonuje pomiaru, pokazując po chwili wynik. Najprostsze alkomaty chemiczne wskazują zwykle dwa przedziały odnośnie stopnia nietrzeźwości – 0,2 oraz 0,5 promila. Krótko mówiąc, użytkownik może za pomocą takiego urządzenia sprawdzić, czy w wydychanym powietrzu ma więcej czy mniej niż właśnie te dwie wartości.