Każdy, kto ma większy sad czy ogród, zastanawia się zapewne nieraz, co zrobić z nadmiarem warzyw i owoców? Sprzedać się nie opłaca ze względu na niskie ceny skupu, zaś ile można robić przetworów dla rodziny? Ale właśnie… a gdyby tak zacząć sprzedawać przetwory? Tylko jak to zrobić? Poniżej zostanie przedstawiony przepis na sukces!
1) Przetwory… ale z czego?
Na początek trzeba zdecydować, z czego w ogóle chcemy robić te przetwory. Otóż w zasadzie przetwórstwo owocowo warzywne obejmuje wszystkie możliwe owoce i warzywa. Pierwsze, co możemy robić, to na pewno soki i różne napoje. Tu jednakże pamiętajmy, że czas ich spożycia, a przez to ich sprzedaży jest dość krótki.
Dlatego w zasadzie nieco bardziej opłaca się zająć nieco dłużej wytrzymującym przetwórstwem owocowo warzywnym. Co tu będzie się na pewno zaliczało? Otóż będą to wszelkiego rodzaju produkty skrzepłe, takie jak dżemy, marmolady, konfitury itp. Dalej warto także postawić na marynaty oraz susze. Ciekawym sposobem są także mrożonki, a jednym z najciekawszych i całkiem opłacalnych – wina owocowe i miody pitne.
2) Przetwórstwo owocowo warzywne a wymogi sanitarne
Jednakże wiele osób zapewne będzie się martwić, że takie nawet domowe przetwórstwo owocowo warzywne związane jest z wieloma dość kosztami, ponieważ trzeba będzie odpowiednio zaaranżować kuchnię itp. Nic bardziej mylnego.
Trzeba bowiem zaznaczyć, że tutaj wymogi sanitarne są naprawdę dość niskie. Oczywiście musi być czysto, a umywalka i inne tego typu elementy powinny być wykonane ze stali nierdzewnej. Osoba wykonująca przetwory musi także przejść stosowne badania i posiadać książeczkę do celów sanitarno epidemiologicznych. Jednak tak poza tym możemy korzystać nawet i z domowej kuchni.
3) Jak zarejestrować firmę z przetwórstwa owocowo – warzywnego?
Na koniec zostaje nam już tylko kwestia rejestracji firmy. W zasadzie nie jest to zbyt skomplikowane – wystarczy jedynie po prosu zarejestrować firmę w odpowiednim urzędzie jako działalność jednoosobową albo inną za wyjątkiem spółki partnerskiej.
Osoby, które przez ostatnich 60 miesięcy nie prowadziły działalności gospodarczej, nie muszą także opłacać początkowo składek ZUS. Jak zatem widać, jeśli mamy za dużo przetworów i osoby w domu chętne, aby je robić (babcię, która chce sobie trochę dorobić do emerytury, dziadka, mamę, wujka…. ) to warto skorzystać z tej możliwości!