Skip to content Skip to footer

Jakie żyrandole do salonu urządzonego w stylu klasycznym

Klasyczny styl nadal można spotkać w wielu mieszkaniach. Najczęściej wiąże się on z urządzeniem jadalni czy też salonu, w którym urządzane są imprezy oparte głównie na wspólnym ucztowaniu. W takim stylu przeważają drewniane meble, które mogą być dodatkowo zdobione, z kolei krzesła czy fotele do siedzenia wyposażone są w miękkie siedziska tapicerowane. Także dodatkowe elementy wyposażenia wnętrza, jak lampy wiszące czy żyrandole do salonu, w tym wypadku nieco się różnią od lamp wiszących, wykorzystywanych w innych pokojach.

Jakie żyrandole do salonu wybrać?


Przy urządzaniu salonu w stylu klasycznych warto postawić na żyrandole klasyczne. W tym przypadku sprawdzą się żyrandole ze szklanymi kloszami, które umożliwiają naprzemienne włączanie światła. Lampy wiszące o klasycznym wykończeniu najczęściej kojarzą się z metalowymi stelażami, które wykańcza się metalizowaną farbą w kolorze postarzanego złota, srebra lub miedzi. W klasycznych żyrandolach klosze wykonane są z mlecznego szkła, choć mogą również być wykonane ze szkła przezroczystego. Przezroczyste klosze wiążą się z kolei z koniecznością wybrania źródeł światła stylizowanych na tradycyjne świeczki. W żyrandolach do salonu mogą się także pojawić dodatkowe zdobienia w postaci misternych kompozycji ze szkła lub kryształu. Takie kompozycje mogą bardzo ciasto oplatać cały żyrandol lub też wykorzystywane są jako pojedyncze wiszące elementy, których głównym zadaniem jest rozszczepianie światła.

Nowoczesne żyrandole do salonu – tylko wybrane modele


Lampy wiszące zaprojektowane jako żyrandole do salonu mogą jednak zaskakiwać swoją bardzo prostą formą lub nawiązaniem do rozwiązań, które do niedawna nie były stosowane w mieszkaniach. Takie są m.in. żyrandole, których klosze wykonane zostały z pojedynczych metalowych drucików, które stanowią lekką kompozycję okrywającą źródło światła więcej na stronie http://lampykemar.pl/3-lampy-wiszace. Takie klosze, kojarzące się raczej z magazynami i halami fabrycznymi, bardzo źle się komponują z eleganckimi meblami z drewna. Jednak już żyrandol z kloszem metalowym, który w swoim wnętrzu kryje kilka świetlówek o dużej mocy, może być wykorzystany w salonie. Nie powinien to być klosz zbyt ciemny. Meble jasne w kolorze klonu, czy nawet nieco ciemniejsze meble w kolorze dębu niezbyt dobrze komponują się z metalowym czarnym kloszem, który dodatkowo może być podkreślony równie ciemnymi zdobieniami.

W salonach można również spotkać lampy wiszące z kloszami jasnymi, wykonanymi z papieru czy jasnego drewna. Takie żyrandole są bardzo dobrym rozwiązaniem, jednak wybierając je należy pamiętać o doborze źródeł światła o małej mocy.