Skip to content Skip to footer

Z jakich krajów warto sprowadzać odzież używaną?

Łączna wartość sektora zajmującego się sprzedażą odzieży używanej może wynosić nawet do kilku miliardów euro i to na rok! Lumpeksów wciąż przybywa, a to sprawia, że i import odzieży używanej jest coraz to popularniejszy. Skąd jednak tą odzież używaną można pobierać? Z jakich krajów rzeczywiście warto ją sprowadzać, by później móc ją sprzedać?

Amerykański kult konsumpcjonizmu

Trzeba przyznać, że to właśnie Amerykanie są absolutnymi mistrzami w wydawaniu pieniędzy i to często wręcz bezmyślnym ich trwonieniu. Fast-fashion to w USA podstawa. Wszyscy żyją szybko, bez przerwy coś kupują i bez przerwy czegoś się pozbywają. Dzięki temu właśnie na amerykański rynek odzieży używanej co roku trafiają miliony rozmaitych ubrań. Niektóre są wręcz zupełnie nowe. A takie rzeczy mają największą wartość.

Drugim liderem na rynku zajmującym się eksportem i importem odzieży używanej jest Wielka Brytania, czyli godny rywal Stanów Zjednoczonych. To właśnie z tych dwóch krajów polscy handlowcy najczęściej sprowadzają ubrania z drugiej ręki.

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Mało kto zdaje sobie natomiast sprawę z tego, że polski rynek odzieży używanej już w tym momencie też jest bardzo mocno rozwinięty, a jego wartość potrafi przekroczyć kilka miliardów złotych rocznie. Lumpeksy ostatnio znów rozkwitają, co może wynikać z faktu, iż są w stanie bez trudu kompletować swoje oferty. Asortyment musi być przecież ciekawy, by był interesujący dla klienta. A w tym momencie nietrudno właśnie tak go zorganizować.

Importowana odzież używana z Polski nierzadko jest zresztą odzieżą wyprodukowaną w Polsce, co też ma olbrzymie znaczenie. Teraz Polacy chcą wspierać swoją krajową gospodarkę. Robią to poprzez wybieranie typowo polskich produktów, w tym również i odzieży.

Inne kraje warte uwagi

Jak pokazuje obrazowa tabela wykonana kilka lat temu, na rynku odzieży używanej największą rolę odgrywają dwa wspominane już kraje, czyli Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania. A gdzie jeszcze można szukać dla siebie dostawców? Na szczęście Ameryka i Anglia nie są jedynymi dobrymi wyborami.

Import odzieży używanej bardzo często odbywa się już na terenie samej Europy. Polscy handlowcy chętnie współpracują chociażby z Holandią, ale też i z Danią oraz Słowacją.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Angora.