Skip to content Skip to footer

Wstążka – wada, czy zaleta Solidworks?

Twórcy programu Solidworks chwalą się, że ich aplikacja obsługuje interfejs „wstążki”. Co to oznacza w praktyce? Czy jest to jakiś nowoczesny, innowacyjny system sterowania aplikacją, czy też… sprawdzony sposób na obsługę programu o wielu właściwościach użytkowych.

Wstążka, czyli początek bez końca

Interfejs „wstążki” nie jest niczym nowym. Co ciekawe, po raz pierwszy pojawił się on w aplikacjach Microsoft Office i to z lat… 2009 – 2010. Oczywiście interfejs ten pojawiał się również i wcześniej w software, ale miał on dość uproszczoną formę i – prawdę mówiąc – nie różnił się zbytnio od klasycznego interfejsu oprogramowania. Trzeba jednak przyznać, że interfejs typu „wstążki” doskonale sprawdza się w narzędziach z rodziny Solidworks. Wynika to z faktu, że są to aplikacje w pełni funkcjonalne, które oferują całkiem rozbudowany system obsługi.

Konstrukcja oprogramowania a jego funkcjonalność

W przypadku oprogramowania Solidworks licencja nie determinuje konstrukcji interfejsu. Opisywana „wstążka” pojawia się zarówno w aplikacjach pracujących pod kontrolą chmury, jak i w licencjach skierowanych głównie na potrzeby edukacyjne. Oznacza to, że wszystkie odmiany narzędzia CAD – i to niezależnie od posiadanych możliwości – mają tą samą architekturę i strukturę. W gruncie rzeczy takie rozwiązanie jest dość oczywiste, gdyż sprawia, że korzystanie z różnych wersji programu jest w zasadzie intuicyjne.

Wstążka – czym ona jest?

Niezależnie od danego programu, „wstążka” jest dokładnie tym samym. Polega ona na funkcjonalnym rozmieszczeniu wszystkich narzędzi w jednym pasku, w celu ułatwienia dostępu do określonej funkcji. W przypadku aplikacji Solidworks wygląda to następująco: użytkownik może (w modelowaniu 3D) wybrać np. fakturę wybranego przedmiotu. Oznacza to, że musi on kliknąć w stosowny przycisk, po czym od razu rozwija mu się lista dostępnych funkcji. Każda z faktur (a jest ich całkiem sporo) jest dostępna w sąsiadujących ze sobą miejscach, dzięki czemu znalezienie odpowiedniej powierzchni jest szybkie i proste.

Podsumowując, w przypadku narzędzia Solidworks licencja – i to niezależnie od przyjętej formy – oferuje możliwość skorzystania z potencjału, jaki niesie ze sobą interfejs oparty na „wstążce”.