Skip to content Skip to footer

Typy polietylenu i ich wykorzystanie w praktyce

Odkryty w 1898 roku polimer etenu o symbolu przemysłowym PE cieszy się wielką popularnością na całym świecie. O jego rozmaitych właściwościach można napisać bardzo dużo, a do podstawowych atrybutów zaliczana jest: elastyczność, odporność na wilgoć, lekka waga, właściwości amortyzujące i dźwiękochłonne, a także termoizolacyjne.

Doskonalone na przestrzeni lat metody pozyskiwania polietylenu spowodowały, że w ramach działania różnymi warunkami ciśnieniowymi, temperaturowymi i przy użyciu różnego typu katalizatorów produkowane jest kilka typów tego niezwykle praktycznego tworzywa. Pozwala to na wykorzystanie polietylenu na wiele różnych sposobów.

Jakie typy polietylenu można wyróżnić i gdzie znajdą one swoje zastosowanie?

Dyneema – czyli polietylen o ultrawysokiej masie cząsteczkowej, UHMWPE (ultra high molecular weight polyethylene)Pod tą nieco kosmicznie brzmiącą nazwą kryje się tworzywo o niezwykle wysokiej wytrzymałości włókien, a zarazem niskiej absorbcji wilgoci i odproności na ścieranie. Jest ono używane do produkcji endoprotez, pętli wspinaczkowych i kamizelek kuloodopornych.

HDPE (high density PE), czyli tworzywo polietylenowe o wysokiej gęstości

Występujący w kolorze mleczno białym typ polietylenu, powstający w ramach metody średnio i niskociśnieniowej. Jest lżejszy od wody, obojętny fizjologicznie oraz odporny na działanie substancji silnie utleniających. Ten wdzięczny materiał służy do wytwarzania wszelkiego rodzaju rur ciśnieniowych, zbiorników i kanistrów, armatury mającej styczność z wodą pitną, a także skrzynek na butelki i koszów na śmieci.

Polietylen typu PEX (cross linked PE) – Pianka polietylenowa producent

Jest to jedna z najpopularniejszych postaci polietylenu z której powstają produkty takie jak: pianka polietylenowa czy pianka w rolce. Produkowany na szeroką skalę polietylen sieciowany jest wykorzystywany do różnego rodzaju izolacji. Pianka w rolce powstająca z PEX- u jest wysoce odporna na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne rozciąganie, zgniatanie i rozrywanie. Jak zapewnia producent pianka polietylenowa stanowi tworzywo całkowicie bezpieczne dla zdrowia człowieka oraz przyjazne środowisku. Polietylen PE jest także tworzywem poddającym się recyklingowi.