Skip to content Skip to footer

Czy tanie części maszyn rolniczych spełniają odpowiednie standardy?

Intensywna praca w sektorze rolnictwa wiąże się z poważną eksploatacją maszyn i urządzeń, które są niezbędne w tej produkcji. Z pewnością wielu rolników zadaje sobie pytanie, czy w przypadku awarii można użyć do remontu tanie części maszyn rolniczych i czy będą one tak samo żywotne, jak drogie markowe odpowiedniki.

Kiedy tanie części maszyn rolniczych spełniają swoje zadania w sposób zadowalający?

Część osób wykonujących pracę związaną z uprawą ziemi, hodowlą zwierząt gospodarskich, a także uprawą sadowniczą dysponuje obecnie bardzo nowoczesnym sprzętem o wysokiej wartości. Jeśli maszyny są nowe, skonstruowane z wykorzystaniem technologii komputerowych, zakup części powinien jednak uwzględniać odpowiednią jakość, co może sporo kosztować.

Rolnicy pracujący przy użyciu starszego, wysłużonego sprzętu mogą z powodzeniem użyć do napraw i remontów tanich części maszyn rolniczych, które są najczęściej zamiennikami oryginalnych i drogich elementów. Takie części są obecnie ogólnodostępne i nie ma żadnego problemu z ich zakupem w licznych punktach zaopatrzenia rolniczego.

Na które części maszyn trzeba zwracać szczególną uwagę podczas eksploatacji?

Podczas intensywnych prac w rolnictwie najczęściej ulegają awariom elementy bezpośrednio narażone na kontakt z trudnymi warunkami atmosferycznymi, z ciężką i kamienistą glebą oraz innymi czynnikami powodującymi szybsze zużycie.

Są to części tnące, orzące, ładujące oraz mechanizmy roztrząsaczy i siewników. Takie części z reguły wymagają okresowej wymiany, nawet jeśli nie uległy całkowitemu zniszczeniu. Praca ze zużytymi i tępymi elementami jest o wiele mniej efektywna i po prostu trwa dłużej, co wiąże się z mniejszą opłacalnością.

Tego rodzaju części trzeba często konserwować, a co jakiś czas także wymieniać, aby cała maszyna mogła pracować efektywnie, skutecznie, a produkcja rolnicza była odpowiednio opłacalna.

Gdzie zaopatrują się rolnicy w części zamienne do maszyn?

Z całą pewnością większość osób pracujących w rolnictwie doskonale wie, gdzie znajdują się najlepsze źródła zaopatrzenia w takie elementy. Niektórzy preferują zakupy w sklepach stacjonarnych, zajmujących się dostarczaniem specjalistycznego sprzętu rolniczego.

Ale coraz więcej osób chętnie zaopatruje się w sklepach internetowych z uwagi na duży komfort i wygodę takich zakupów. Sklepy oferują szeroką dostępność części zamiennych, dogodne opcje płatności, zachęcające rabaty, a także szybkie dostawy wprost pod wskazany adres. Takie zakupy zaoszczędzają dużo cennego czasu.